BERICHTEN VAN POSTCODE Dankzij u. Maar we zijn ons wel gaan beschermen tegen de zee. Of meer precies: tegen het onheil dat overstromingen met zich meebrengt. De Deltawerken, inpolderin gen, verdieping van vaargeulen hebben ons voor de korte termijn beschermd tegen de gevolgen van zeespiegelstijging. Maar dit geldt niet voor de lange termijn. Het land achter de dijken is ondertussen sterk gedaald door gebrek aan aanwas en door inklinking, terwijl de zee verder stijgt. En de biodiversiteit dendert achteruit, ondanks alle mooie en oprechte inspan ningen om de natuur zoveel mogelijk te beschermen. We moeten goed nadenken over wat we precies willen beschermen. Willen we onze huidige manier van leven veilig stellen of willen we vitaliteit en veerkracht bescher men? Als je een kind wil beschermen tegen gevaar en het daarmee in zijn vrijheid beknot en zijn dynamiek en speelsheid tempert, dan heeft dat een negatieve invloed op zijn gezonde ontwikkeling. Geldt dat ook niet voor de natuur in zijn algemeenheid? Dus ook voor de wateren in de Zeeuwse Delta? Ik denk van wel. Wat zal er gebeuren als zij weer vrijheid en ruimte krijgen en we ze weer met elkaar verbin den? Dan komt er weer dynamiek in het speelveld en kan het leven weer gaan stromen. Dan bloeit onze Delta weer op. En daar zal al het leven, ook wij, de vruchten van plukken. O Ook meewerken aan Wantij? Nachtactiviteiten gezocht! ■NATIONALE! LOTERIJ I Word Ambassadeur Natuurlijke Klimaatbuffers! TERUG Guido Krijger Een rivier kun je beschouwen als een vitaal orgaan van de aarde. Onderweg naar zee verzamelt dit waterlichaam vruchtbaar slib en zoet water. Bij zee gekomen zet ze dit af. Toen vroeger de zeespiegel steeg, drong de zee met zijn armen de riviermondingen binnen. Doordat de zee de rivier in haar eigen loop al tegemoet kwam, kwam ze eerder tot stilstand en bezonk haar rijkdom. Dit is de plek waar zee en rivier samen het land opbouwden, in een dynamisch proces. De rijke vermenging van zeezand en landslib werd tijdens maandelijks hoogtij op de hoogste delen afgezet. Zo groeide het land mee met het stijgen van de zeespiegel. Saeftinghe is een mooi voorbeeld van een stukje oorspron kelijk Zeeuwse Delta. Het is het hoogste gebied in Zuidwest-Nederland, op de duinen na, ontstaan doordat het niet beschermd werd tegen de zee. Guido Krijger is lid van de Wantijredactie. 22 wantij juni 2022 Vind jij schrijven leuk? Spreek je graag interessante mensen voor een interview? Heb je hart voor natuur en milieu, en voor Zeeland? Vind jij dingen uitzoeken een sport? Wil je meewerken in een team van vrijwilligers om Wantij nog boeiender te maken? De redactie van Wantij is op zoek naar versterking! Interesse? Wil je meer weten? Stuur een mail naar wantij@zmf.nl en we nemen contact met je op. Op zaterdag 29 oktober 2022 kan jouw nachtactiviteit plaatsvinden! Hopelijk in het maanlicht en onder een heldere sterrenhemel, want dan is het Nacht van de Nacht 2022. Help mee uit te dragen hoe belangrijk een donkere nacht is voor mens, dier en plant met jouw nachtactiviteit of -optreden. Meld deze direct aan op nachtvande- nacht.nl/activiteit-aanmelden of scan de qr code. Of doe ideeën op op www.nachtvandenacht.nl Een mooi en duurzaam Nederland voor iedereen! Dat is waar de Natuur en Milieufederaties zich voor inzetten. Bijvoorbeeld met Plan Boom. Door 10 miljoen bomen in heel Nederland te planten, werken de Natuur en Milieufederaties samen met vrijwilligers en partners aan het verkleinen van de CO-2 uitstoot en maken we onze leefomgeving mooier, groener en gezonder. H8+) Speel bewust De Natuur en Milieufederaties ontvingen sinds 1996 een bijdrage van 56,1 miljoen. Deelnemers van de Postcode Loterij: bedankt! Dankzij u kunnen wij de Natuur en Milieufederaties en meer dan 100 andere organi saties financieel ondersteunen. En dankzij u heeft de Postcode Loterij sinds 1989 al ruim 6,2 miljard aan goede doelen geschonken. Samen voor een betere wereld: postcodeloterij.nl Natuurlijke klimaatbuffers zijn gebieden die op basis van natuurlijke processen bijdragen aan het klimaatbestendig maken van Zeeland. Ze zijn onmisbaar als we ons leefgebied voor willen bereiden op de grote gevolgen van klimaatverandering en de biodiversiteitscrisis willen tegengaan. Daarom zijn we op zoek naar enthousiaste en gedreven ambassadeurs die zich vrijwillig in willen zetten voor klimaatadaptatie in Zeeland! Als Ambassadeur Natuurlijke Klimaatbuffers help je deze kansrijke vorm van klimaatadaptatie onder de aandacht te brengen, kennis ervan te delen en de uitrol te versnellen. Een belangrijke taak dus! Meld je aan via een email naar klimaatbuffers@zmf.nl. Kijk voor meer informatie op zmf.nl/project/klimaatadaptatie-en-natuurlijke-klimaatbuffers of scan de qr code. advertorial wantij juni 2022 23

Wantij | 2022 | | pagina 12