Wm DE VOETAFDRUK HOEVEEL VAN DE AARDE NEEMT JOUW LEEFSTIJL IN BESLAG? Iedereen heeft een stukje van de Aarde nodig om te leven. Dit stukje is nodig om bijvoorbeeld te wonen, voedsel te verbouwen, het huis te verwarmen, afval te laten verwerken, kleding te produceren of naar je werk te reizen. Per persoon hebben we op Aarde ongeveer 2,5 voetbalvelden (1,8 ha) beschikbaar. De gemiddelde Nederlander gebruikt wel 8 voetbalvelden. Willem de Weert 65 voetafdrukken Minimaal en maximaal Ben je nieuwsgierig geworden? De ecologische voetafdruk is een soort meetinstrument waarmee het ruimtebeslag van een mens op de aarde bepaald kan worden aan de hand van iemands leefstijl. De ruimte die iemands leefstijl inneemt wordt uitgedrukt in hectares. Hoe groot deze voetafdruk is hangt met name af van het consumptiegedrag. In Nederland is de ecologische voetafdruk in 1995 geïntroduceerd door milieuorganisatie De Kleine Aarde en uitgewerkt door de natuur- en milieufederaties. De rubriek 'de voetafdruk' sloot achttien jaar lang dit blad Wantij af. Schrijver Gerda Spaander bezocht in die tijd 65 mensen waarvan ze de voetafdruk opnam, aangevuld met interviews over de leefstijl van de geïnterviewde en zijn of haar pogingen om die voetafdruk te verkleinen. Want de meeste mensen hadden wel die intentie. Het leverde volgens haar vele leuke ontmoetingen en interessante gesprekken op, in en buiten de provincie. In het begin was ze vooral op zoek naar Zeeuwen met een kleine voetafdruk. In de loop der jaren bezocht Studente Nikka Scheepers heeft een minimale voetafdruk. Foto: Gerda Spaander. ze vooral mensen die iets te maken hadden met de inhoud van de desbetreffende Wantij. Een enkeling zoals een Zeeuwse chefkok kon de hoogte van zijn voetafdruk weinig schelen. Kwaliteit had volgens hem niets te maken met duurzaamheid. De meeste mensen waren zich bewust dat hun eigen voetafdruk meetelt in de klimaat problematiek en uitputting van onze planeet. Ook het bestuur van ZMf dat vooral met het vraagstuk van de mobiliteit bleek te worstelen. De grootte van de voetafdrukken die Gerda beschreef varieerde van een minimale 1 hectare van bijvoorbeeld studente Nikka Scheepers tot een maximale 7,4 hectare van iemand uit de werkgeversorganisatie. Gerda's eigen voetafdruk was 2,5 ha. De gemiddelde voetafdruk van alle mensen op de wereld is nu 2,7 ha. Dat is een stuk meer dan het 'Eerlijk Aarde-aandeel' van 1,8 ha. We verbruiken met z'n allen dus meer dan de aarde te bieden heeft. Meet ook je voetafdruk op www.voetafdruknederland.nl Willem de Weert is eindredacteur van Wantij.

Wantij | 2022 | | pagina 13