2 3 14 17 20 22 23 24 fcmf DE PAREL VAN ZEELAND ZOEKT DE RUIMTE Inhoud Oosterschelde \m Inhoud en colofon De parel van Zeeland zoekt de ruimte De ecologische veerkracht van de Westerschelde Wat PFAS doen met Zeeland en met ons Vers water voor Veerse Meer en Grevelingenmeer Wandelen tussen de wisenten Ambassadeurs natuurlijke klimaatbuffers aan het werk Opinie: Geef de Delta haar vrijheid terug Berichten ZMf De Voetafdruk Colofon De Oosterschelde is de parel van Zeeland. Ons Nationaal Park is het resultaat van de eeuwenoude wisselwerking tussen mens, zee en de Schelde. Deze rivier ontspringt in Frankrijk en kronkelt 350 km door België voordat ze in Zeeland arriveert en overgaat in de Westerschelde. Guido Krijger Tessa Wartena Tessa Wartena Peter Louwerse Willem de Weert Willem de Weert Guido Krijger Gabi Sinke Willem de Weert JUNI 2022 nummer 146 jaargang 39 nr. 1 Het wantij is 'de draaiing of stilstand in het water, waar vloedstromen elkaar ontmoeten.' Wantij is een uitgave van ZMf. Het blad wordt naar de leden van ZMf verstuurd. Bijdragen kunnen in overleg met de eindredacteur worden ingediend. Auteurs zijn verantwoordelijk voor de inhoud van hun artikel. Plaatsing in dit blad hoeft niet te betekenen dat de vermelde meningen het inzicht van de redactie, het bureau of het bestuur van ZMf weergeven. Redactie: Hanneke van de Merwe (secretariaat), Bouke Kromhout van der Meer, Peter Louwerse, Guido Krijger, Gabi Sinke en Willem de Weert (eindredactie). Met medewerking van Mascha Dedert, Tessa Wartena en Gerda Spaander. Redactiesecretariaat: ZMf, Kousteensedijk 7, 4331 JE Middelburg T. 0118 - 654 180 E. wantij@zmf.nl. Vormgeving en productie: Nilsson Agency, Goes. Voorpaginafoto: Zeilen op het Grevelingenmeer. Foto: Loes de Jong. RECYCLED yf Tj»/ Papier gemaakt van gerecycled materiaal www.fsc.org FSC® C007225 klimaatneutraal K door C02 compensatie wantij juni 2022 Sepia s in de Oosterschelde. Foto: Bas van der Sanden Guido Krijger Ooit lag de rivierbedding van de Schelde in wat nu de Oosterschelde is. Tot in de middeleeuwen was de Oosterschelde een vrij kleine rivierarm. In de loop der eeuwen werd de invloed van de Noord zee steeds groter en drong zout water het land in. Er ontstond een dynamisch spel tussen de Noordzee en de rivier de Schelde. Een estuarium kreeg vorm. Uitwisseling van slib, zand, zoet en zout zorgden voor een enorme levendigheid. De schorren en oesterbanken die ontstonden waren destijds onze natuur lijke bescherming als de zee in een woeste stemming was. Door inpolder ingen en het aanleggen van dijken heeft de Oosterschelde in de laatste eeuwen de huidige omvang gekregen. Afsluiting Talloze vloeden teisterden het land tot men na de Ramp in 1953 besloot tot een versnelde uitvoering van de Deltawerken. Eerst was er sprake van een volledige hermetische afsluiting, maar gelukkig viel bij de Oosterschelde op het laatste moment de keuze op een halfopen pijlerdam. Hierdoor bleef enige eb- en vloedwerking in de Oosterschelde bewaard. Door de aanleg van de Oesterdam en de Philipsdam werd de Oosterschelde afgesloten van de zoetwatergebieden landinwaarts. Het karakter van de Oosterschelde veranderde van een estuarium in een zeearm, eigenlijk een verlengstuk van de Noordzee. Het leven was ineens niet meer zo vanzelfsprekend als je bewoner was van het estuarium. Doordat de rivieren geen zoetwater en slib meer naar de Oosterschelde brengen en het getij getemperd is, neemt de variatie in leefgebieden en biodiversiteit sterk af. De natuur had een eigen stem nodig en die kwam er: het Nationaal Park Oosterschelde. wantij juni 2022

Wantij | 2022 | | pagina 2