DE WESTERSCHELDE Hoe meer soorten een gebied telt, hoe weerbaarder en veerkrachtiger de natuur is. In Zeeuws-Vlaanderen zijn op verschillende locaties langs de Westerschelde maatregelen toegepast om natuurherstel te stimuleren. Door die maatregelen zijn de diversiteit en biomassa van de bodemdieren, zoals schaal-, schelp- en weekdieren, de afgelopen jaren flink gegroeid. Tessa Wartena De strekdammen bij Knuitershoek. Foto: Edwin Paree. Chiu Cheng is marien ecoloog bij Wagenin- gen Marine Research (WMR). Lauren Wiesebron is PhD studente bij Koninklijk Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ). Samen werken ze vanuit Yerseke aan de projecten Perkpolder, Baalhoek en Knuitershoek. Ze onderzoeken welke ongewervelde dieren er leven op de bodem van deze locaties en wat de effecten zijn van de genomen natuurherstelmaatregelen. Perkpolder In Perkpolder werd in 2015 besloten een dijk aan de Westerschelde door te breken en opnieuw uit te lijnen. Zo ontstond een nieuw intergetijdengebied waar de natuur zich helemaal opnieuw kon ontwikkelen. Inmiddels is er een rijk natuurgebied ontstaan. Het gebied wordt gemonitord en wat Chiu en Lauren zien is dat in de eerste jaren na de doorbraak van de dijk schaal dieren het nieuwe gebied domineerden. Ook bepaalde garnaalsoorten wisten zich al snel te vestigen in het nieuwe leef gebied. De jaren daarna kwamen schelp dieren steeds meer voor, zoals de slijkgaper. Deze soorten schelpdieren groeien minder snel, maar worden wel ouder en groter. Verbazingwekkend Lauren zegt: 'Het is behoorlijk verbazing wekkend hoe de biomassa van de bodem dieren is gegroeid na slechts één jaar. Het lijkt erop dat de diversiteit aan bodemdie ren in Perkpolder na een paar jaar al bijna op hetzelfde niveau is als bij de al bestaande natuurgebieden Baalhoek en Knuitershoek. Als je dieren en planten blijkbaar de ruimte geeft, zullen ze dus zeker komen.' Baalhoek en Knuitershoek liggen vlakbij Perkpolder en zijn twee bestaande slikken aan de Westerschelde. Dit zijn stukken grond die overstromen bij vloed en droogvallen bij eb. Veel vogels komen hier regelmatig naar terug om te zoeken naar voedsel. In 2016 zijn strekdammen aangelegd om de natuur er nog betere kansen te geven. De strek dammen zorgen ervoor dat de stroomsnel heid wordt verlaagd en sediment kan bezinken. Hierin zit slib dat als voeding dient 6 wantij juni 2022 voor bodemdieren. De hoeveelheid soorten bodemdieren en de biomassa hiervan is sinds 2016 dan ook flink toegenomen. Hoger niveau Chiu en Lauren vergelijken de drie projecten waar zij onderzoek doen met soortgelijke locaties waar Rijkswaterstaat monitort. De projectlocaties van Chiu en Lauren verkeerden in eerste instantie in een slechtere staat. Nu, een aantal jaar later, lijkt het erop dat de staat van de biodiversi teit in Baalhoek, Knuitershoek en Perkpol- der naar hetzelfde niveau toegaat als op de soortgelijke locaties van Rijkswaterstaat. Dat laat zien dat, met een beetje hulp, de natuur in de Westerschelde goed in staat is om zich te herstellen. Schelpkokerworm Een hoge diversiteit aan dieren is van groot belang voor mens en natuur. Hoe meer soorten een gebied telt, hoe weerbaarder en veerkrachtigere natuur er is en hoe beter ze bestand is tegen ingrijpende Foto: Lauren Wiesebron Foto: Chiu Cheng

Wantij | 2022 | | pagina 4