Een beperkt getij kan de waterkwaliteit van het Grevelingenmeer verbeteren. De afdamming van het Veerse Gat en Grevelingen heeft een groot aantal positieve ontwikkelingen meegebracht: veiligheid, allerlei vormen van recreatie, verkeersontsluiting, vis- en wierenkweek en de ontwikkeling van natuur en landschap. Maar hoe staat het met de waterkwaliteit? VERS WATER VOOR VEERSE MEER EN GREVELINGENMEER Peter Louwerse 14 wantij juni 2022 De waterkwaliteit van de Deltawateren is al sinds het ontstaan ervan een bron van zorg en discussie. Hoewel de Delta wateren zijn aangewezen als Natura 2000-gebieden en daarmee het kwaliteit slabel 'topnatuur' hebben gekregen en er in de loop der jaren tal van verbeterings projecten zijn uitgevoerd, blijft het zoeken naar de juiste oplossingen. Er zijn door Rijkswaterstaat, Staatsbosbeheer, Provincie, gemeenten en natuur- en milieuorganisaties, meestal in eendrach tige samenwerking, pogingen gedaan om de waterkwaliteit te verbeteren. Succesverhaal met keerzij'de Het Veerse Meer is voor recreanten een geweldige bestemming. Op vele fronten is het Veerse Meer een succesverhaal maar er is ook een keerzijde: de waterkwaliteit. Na de aanleg van de Zandkreekdam in 1960 en de Veerse Dam in 1961 verdwenen eb en vloed waardoor de zoutgehaltes van het water sterk fluctueren. Het waterpeil wordt 's zomers hoog gehouden om verdroging van de omliggende landbouwgronden tegen te gaan en 's winters laag om snel overtollig water af te kunnen voeren. Om het meer op zomerpeil te brengen wordt in het voorjaar zout water ingelaten, waardoor het meer niet, zoals in andere afgesloten zeearmen, verzoet. Algen en zeesla De waterkwaliteit was betrekkelijk slecht met een sterke algengroei en explosieve groei van zeesla als gevolg. Om deze problemen aan te pakken, is in 2004 de doorlaat 'Katse Heule' in de Zandkreekdam in gebruik genomen. Daardoor stroomt met het getij water uit de Oosterschelde in en uit het Veerse Meer, waarna de waterkwaliteit verbeterde. Het zout- en zuurstofgehalte werden hoog en stabiel. Gebiedsvisie In samenwerking tussen overheden en maatschappelijke partners is vorig najaar de Gebiedsvisie Veerse Meer vastgesteld. De betrokken partijen spreken in de Gebiedsvisie af om op basis van onderzoek te werken aan een langer termijnperspec tief. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de Kennisagenda Zuidwestelijke Delta 2050 en van onderzoeken die vanuit het gebied plaatsvinden in het kader van waterkwali teit en Natura 2000. 'De huidige rapporta ges waarmee de doelstellingen van Natura 2000 worden gemonitord, zijn hierbij een uitstekende leidraad,' legt Alexander Nefs, adviseur bij Rijkwaterstaat, uit. 'Toch zien we de laatste tijd diverse signalen dat het Veerse Meer uit balans is geraakt; vissterfte, zuurstofloosheid en sterfte van bodemleven. Dat is niet goed voor de natuur maar ook niet voor de recreatie. Het uitgangspunt bij het eerste concept van de Gebiedsvisie was dat de waterkwa liteit tenminste gelijk moest blijven.' Schoon levend water Dat vonden diverse betrokken partijen niet voldoende. wantij juni 2022 15

Wantij | 2022 | | pagina 8