EB EN VLOED BEPERKT TERUG IN DE GREVELINGEN 9pr. Hier aan de kust, de Zeeuwse kust Waar de liefde van de lust, steeds maar weer zal gaan verliezen Omdat ze nooit kan kiezen Tussen goed en niet zo kwaad Maar dat is zoals het gaat 'Daar zijn ze! De wisenten! We houden uit veiligheid vijftig meter afstand', zegt Pepijn Calle, ecoloog in dienst van Het Zeeuwse landschap. Een kudde kolossale dieren staart ons een tijdje aan en gaat dan rustig verder met grazen. De ontmoeting met deze dieren is een opwindend moment op de wandeling over de Slikken van de Heen. Dit natuurgebied ligt in het oosten van Zeeland, pal naast de Philipsdam aan de rand van het Krammer-Volkerak. Zij blijven pleiten voor 'schoon, levend water''. Mede daardoor is Rijkswaterstaat een project gestart om uit te zoeken wat de oorzaak is van de verslechterde waterkwali teit en wat een oplossing zou kunnen zijn. Nefs verwacht dat dit onderzoek eind 2023 afgerond zal zijn. Grootste zoutwatermeer van Europa In het kader van de Deltawerken is het Grevelingen door de Grevelingendam (1965) en de Brouwersdam (1971) van de zee afgesloten. De zeearm werd een meer en wel het grootste zoutwatermeer van West-Europa. Wie Brouwersdam zegt, roept associaties op met Concert at Sea en Bl0f en daarmee aan de beroemde songtekst: De waterkwaliteit in de Grevelingen gaat al sinds de jaren '90 van de vorige eeuw meetbaar achteruit. Belangrijkste oorzaak hiervan is een jaarlijks in de zomer terugkerend tekort aan zuurstof in en net boven de waterbodem. Dit is het gevolg van het afsluiten van de Grevelingen van de zee en van de grote rivieren. Rijk en regio willen in de Grevelingen de waterkwaliteit verbeteren S door een beperkt getij terug te brengen. Dat geeft ook mogelijkheden voor natuurverbetering op lange termijn, waarbij de - belangen van maatschappij, economie en natuurontwikkeling met elkaar in balans zijn. Om die reden gaat in 2022 een Taskforce aanvullend onderzoek doen. Naast het verbeteren van de waterkwaliteit en natuur, wordt nu ook rekening gehouden met de gevolgen van zeespiegelstijging. Foto: Edwin Paree. Doorlaatmiddel De worsteling tussen 'goed en niet zo kwaad' is nog steeds actueel. Door de afsluiting was er in eerste instantie geen eb en vloed meer in het gebied. Dit maakte het water brak, waardoor verschillende planten- en diersoorten verdwenen. Om de natuur te verbeteren werd in 1978 een sluis in de Brouwersdam gebouwd. In de Grevelin gendam bevond zich oorspronkelijk de Flakkeese Spuisluis. Deze liet alleen water van het Grevelingenmeer naar de Oosterschelde stromen. Rijkswaterstaat renoveerde in 2017 deze Flakkeese Spuisluis. De sluis werd omgebouwd tot een tweezijdig doorlaatmiddel. Zo kon er ook vers zuurstofrijk Oosterscheldewater naar het Grevelingenmeer stromen. Uit bedrijf Na de oplevering in 2017 werd de spuisluis uit bedrijf genomen om voorbereid te kunnen worden op de komst van een technologiecentrum. Daarbij zou energie uit getijdenturbines opgewekt gaan worden. De uitwisseling functie werd dus uitgeschakeld. De aanpassing van de sluis werd na problemen met de financiering bij de private partij stilgelegd. Sinds december 2021 is na werkzaamheden die een half jaar duurden, de uitwisseling via de spuisluis weer gestart om de water kwaliteit in het oostelijk deel van het Grevelingenmeer te verbeteren. 'Het is nog te vroeg om te oordelen over de gevolgen van de jongste aanpassing aan de spuisluis. Na een jaar kunnen we wel met een evaluatie komen' verwacht Nefs. 'De uitkomsten hiervan worden ook gebruikt bij de voorbereiding van een grote doorlaat in de Brouwersdam voor het herstel van een beperkte getijdewerking in het meer.' Dit artikel kwam tot stand door de medewerking van en met dank aan Alexander Nefs (Adviseur hoofdwater systeem Rijkswaterstaat Zee en Delta). Voor meer informatie: www.ivn.nl,www.natura200.nl, www.rijkstwaterstaat.nl, www.staatsbosbeheer.nl, www.zeeland.com en www.zwdelta.nl. Peter Louwerse is lid van de Wantijredactie. 16 wantij juni 2022 De wisent is het grootste zoogdier dat in Europa voorkomt. Op de wandeling hadden we al wat sporen van hun aanwezig heid gezien. Pootafdrukken, aangevreten wilgentakken, afgebroken berkenboompjes. 'De wisent speelt een sleutelrol in het beheer van dit natuurgebied,' zegt Pepijn Calle. 'De wisenten banen zich met hun kolossale lijf een weg door de jungle, maken kale plekken op de grond als ze een zandbad nemen. Ze eten graag reuzenberenklauw, een plant die we hier liever niet zien omdat ze zo woekert. Wat ook nuttig is dat zaden van planten in de vacht van de wisenten blijven haken en zich zo verspreiden. Hun mest is voedsel voor tal van insecten. Zonder de wisenten zouden de Slikken van de Heen er nu anders uitzien. Meer dicht bos en minder gevarieerd. Naast wisenten grazen er ook Konink paarden en rode geuzen, een koeienras, op de vroegere slikken.' wantij juni 2022 17

Wantij | 2022 | | pagina 9