f KAN VEGANISTISCHE 1B LANDBOUW DE WERELD VOEDEN? F I ■I grp. Productie volledig vrij van dieren In plaats van dier lijke mest wordt een mengsel van onder meer gras, klaver en luzerne gebruikt om de gewassen te laten groeien. A,- fl Je moet vanuit Zeeland wel een eindje rijden voor het eerste ‘Biocyclic Vegan’ gecertificeerde landbouwbedrijf in Nederland. Dat is Zonnegoed van boeren Joost van Strien en Christiaan Feickens. Het ligt in de Noordoostpolder. Op 93 ha zeeklei worden hier luzerne, aardappelen, uien, wortelen, pastinaak, pompoen en rode bieten verbouwd. Zonder kunstmest, bestrijdingsmiddelen en dierlijke mest. Maar mét een gezonde bodem. - I Willem de Weert I J I r.i> STS ISSsrSSb^ Ens Noordoostpolder ‘j. A. P'r'^ Wantij spreekt Joost van Strien. Hij heeft het niet alleen druk op het land. De belangstelling voor een andere manier van werken is in tijden van boerenprotesten groot. Pers aan de lijn, verzoeken voor rondleidingen, lezingen en cursussen. In het voorjaar gaf hij een presentatie op het symposium No Shit in Middelburg dat door ZMf en Partij voor de Dieren georganiseerd was. Deze zomer bezocht minister van landbouw Staghouwer het bedrijf om zich persoonlijk op de hoogte te stellen. De minister reikte ook aan Zonnegoed de prijs uit van de Agrarische Ondernemer van het jaar. De jury vertegenwoordigd door LTO, WUR, Skal en Lely, roemde de visie en de doorzettingskracht van de ondernemers. Ook Wantij is nieuwsgierig en legde de volgende vragen voor. Wat is veganistische landbouw dan precies? ‘Veganistische landbouw is een stap verder dan de biologische landbouw. Ik ben in 1992 begonnen met een traditioneel akkerbouwbedrijf. In de akkerbouw worden planten verbouwd. Dat is toch al veganistisch? ‘Dat is tot op zekere hoogte waar. We fokken inderdaad geen varkens, kippen of koeien. Maar de akkerbouw staat normaliter, naast de productie voor menselijke consumptie, ook ten dienste van de veeteelt. De akkerbouw produceert veevoer zoals mais en maakt op zijn beurt gebruik van de veeteelt om het land mee te bemesten (drijfmest). Die keten willen we met veganistische landbouw doorbreken.' Vijf jaar later ben ik omgeschakeld naar de biologische landbouw en heb de naam veranderd in ‘Zonnegoed'. De zon is de bron van alle leven op aarde. Biologisch werken betekent dat we niet langer kunstmest en bestrijdingsmiddelen gebruiken. In 2004 kregen we het Demeter keurmerk. Maar je blijft afhankelijk van dierlijke mest. Daar zitten resten van bestrijdingsmiddelen in. Er is moeilijk aan zuivere mest van biologische veeteeltbedrijven te komen. Dat zinde me niet. Mijn idee was om onze vlinderbloemige gewassen (luzerne en klaver) niet langer te verbouwen voor veevoer, maar om die zelf op het bedrijf te houden: voor de bemesting. Om de planten als mest aan de bodem toe te kunnen dienen, hoeft het alleen gemaaid en gehakseld te worden. De luzerne en klaver halen op een natuurlijke manier stikstof uit de lucht en brengen dat in de bodem. Wat ze niet leveren is fosfaat, een andere cruciale voedingsstof. Om de kringloop te sluiten zou je de mens als ontbrekende schakel terug in het systeem moeten brengen. Dat kan door bijvoorbeeld gezuiverd rioolslib te gebruiken. Maar zover zijn we nog niet. Bovendien zit de Nederlandse bodem door overbemesting al vol met fosfaat, dus kunnen de boeren wel even vooruit.' En wat houdt duurzaam bodembeheer in? ‘Dankzij slimme wisselteelt en plantaardige bemesting putten we de bodem niet uit. We sparen de bodem door niet te ploegen en door te werken met vaste rijpaden voor de machines zodat de bodem niet belast wordt. Het bodemleven neemt juist toe: meer bacteriën en meer wormen. Ik zeg wel eens bij wijze van grap: dankzij de veganistische landbouw komen er meer dieren! Veel bodemleven betekent grond met een gezonde weerstand, beluchting, waterhuishouding en goed beschikbare voedingsstoffen. Verder ligt de bodem zo kort mogelijk braak om bijvoorbeeld verdamping tegen te gaan. Kan veganistische landbouw de wereld voeden? ‘Daar zeg ik volmondig JA op. Op dit moment wordt namelijk driekwart van de landbouwgrond op de wereld voor veevoer gebruikt. Hoe minder we leunen op de industriële veehouderij, waar niemand vrolijk van wordt, des te meer grond er vrij komt. Veganistische landbouw kan dus veel meer monden voeden en zelfs land dat minder geschikt is voor de landbouw teruggeven aan de natuur. Hoe mooi is dat?' Is dit dan de landbouw van de toekomst? ‘Dat denk ik zelf van wel. Natuurlijk mooi voor alle dieren in kwestie die niet meer gefokt en geslacht worden, maar ook voor de mensheid op de langere termijn. De landbouw van de toekomst gebruikt in mijn visie geen kunstmest en bestrijdingsmiddelen en houdt veel minder productiedieren, produceert We beregenen zelden. We vinden het wiel niet alleen uit. Op Zonnegoed werken we samen met het Louis Bolk Instituut dat onderzoek doet naar een duurzaam bodembeheer.' I -t- wantij oktober 2022 ^19^ ^18^ wantij oktober 2022 A. i. J

Wantij | 2022 | | pagina 10