0 DE VOETAFDRUK MEET JE EIGEN VOEDSELAFDRUK .ju <1 0,8 ha ,•♦11 Naast de gewone voetafdruk bestaat er ook eentje die speciaal over voeding gaat: de voedselafdruk. Die gaat niet alleen over wat je eet, maar ook over waar je voedsel vandaan komt, hoe je je boodschappen doet, over je manier van koken en over het al dan niet weggooien van eten. In deze laatste voetafdruk leg ik mezelf langs de meetlat. Tuin Weggooien Chocolade Kruiningen Gerda Spaander 'Minimaal score: het eten van vlees en vis (niet namelijk), eieren (van op het eigen erf loslopende kippen), boodschappen doen (half met de fiets, half met de trein naar de biologische winkel), het drinken van koffie en vruchtensap (ook niet). Nu ja, sap van eigen appels, daar belast je de wereld niet mee, toch?' altijd voorbeeldig bij. Hoewel, met alle zichzelf uitzaaiende bloemen die ik toelaat was de tuin prachtig dit jaar. Maar de droogte maakte het niet gemakkelijk voor de bonen, prei, sla en meer. Begieten gebeurt uiteraard met regenwater. In ieder geval zijn we zeker niet zelfvoorzienend.' Gerda Spaander. Foto: Harry Raad keer per week (desem)brood, en niks in de vriezer, die heb ik trouwens ook niet. Ik stap ook wel eens van de fiets als op een akker nog goed ogende groente is achtergelaten. Nu voedsel zo duur wordt, zouden heel wat mensen geld kunnen besparen door eten niet zo gemakkelijk weg te gooien.' 'Al met al heb ik volgens het Voedings centrum voor voeding een score van 0,8 ha. Dat is zelfs minder dan de 0,9 ha die er per wereldburger beschikbaar is. De gemiddelde Nederlandse voedselafdruk is 1,6 ha. Vlees eten zou mijn score 0,3 ha hoger maken, andersom zou schrappen van zuivel mijn score met 0,1 ha verminderen, maar zover ben ik nog niet.' Voor meer informatie: www.voedingscentrum.nl/nl/ duurzaam-eten/voedselafdruk.aspx Gerda Spaander is medewerker van de Wantijredactie. 'We smaken het genoegen van een groot erf met een groentetuin en fruit- en notenbomen. Niet dat mijn oogsten altijd zo overvloedig zijn en de tuin ligt er niet 'Een vraag die ik volmondig met Nee beantwoord gaat over het weggooien van voedsel. Dat vind ik zelfs immoreel. Brood van gisteren oud? Ik koop twee 'Als brave duurzame eter val ik enigszins door de mand bij de vraag over koek en snoep. Ik houd erg van chocola en gun mezelf wekelijks een halve plak van Tony. Een dagelijks zoet vijfuurtje levert ook een paar strafpunten op. Bij de voedselafdruk wordt niet gevraagd of ik biologisch eet. Doe ik wel, maar vergelijkingen tussen wel en niet-biologisch vallen helaas niet onverdeeld positief uit voor biologisch. De negatieve kant is vooral het grotere ruimtebeslag.'

Wantij | 2022 | | pagina 13