het eten dat ze willen. De herenboerderij produceert exclusief voor de deelnemers Wekelijks worden pakketten met producten samen gesteld die de deelnemers ophalen. Biologisch? Foto's: Loes de Jong Wensen Welke groenten en fruit verbouwd worden hangt voor een deel af van wat de wensen van de leden zijn. Wat willen ze eten? Daarnaast is de grond een belangrijke bepalende factor. Immers niet alle gewassen groeien overal goed. Ook de zelfvoorzienendheid speelt mee in de keuze van gewassen. De boerderij moet zoveel mogelijk de dieren zelf kunnen voeden. Door het telen van vroege en late rassen en fruitsoorten die verspreid over het jaar te oogsten zijn, wordt ervoor gezorgd dat er een zo lang mogelijke periode verse producten zijn. Ook worden er goed te bewaren gewassen en fruitsoorten geteeld, zodat er in de niet-oogstperiode ook van de opbrengst te eten valt. Schouwen-Duiveland In augustus 2021 hielden de initiatiefnemers van 'Herenboerderij Schouwen-Duiveland' een eerste voorlichtingsbijeenkomst. Eric Venema van de coöperatie zegt daarover: 'De coöperatie is opgericht en we hebben een voorlichtingsbijeenkomst gehouden. Daar bleek ruime belangstelling voor het concept te zijn. Veel mensen hebben een intentieverklaring ingevuld. Officieel werken Herenboeren niet biologisch. Dat wil zeggen dat ze niet aangesloten zijn bij een officieel keurmerk. Binnen de coöpera tie zijn de leden het eigen afzetgebied van de producten en bepalen ze dus met elkaar hoe er geteeld wordt. Daarbij wordt er rekening gehouden met de draagkracht van de bodem voor voedselproductie en er wordt geen gebruik gemaakt van chemische middelen en kunstmest. Dit lijkt dus veel op biologische landbouw. Herenboeren gaan nog een stap verder. Er wordt aan landbouw gedaan die op alle fronten rekening houdt met de natuur. Deze wordt optimaal gebruikt, gespaard en verzorgd. Uiteindelijk leidt dit minder milieubelasting en verbetering van de biodiversiteit. Het streven van herenboeren is een gesloten cirkel met zo weinig mogelijk input van buitenaf, circulaire landbouw dus. Overschotten worden eventueel geruild met andere herenboerderijen. De producten worden niet verkocht. Voldoende voor ons als initiatiefnemers om verder te gaan en op zoek te gaan naar geschikte grond.' Maar beschikbare én geschikte grond is moeilijk te vinden in Zeeland. Er is bij de herenboerderijen behoefte aan niet al te verzilte grond met een zoetwatervoorziening. De coöperaties gaan veel verschillende gewassen telen en die kunnen niet allemaal goed tegen zout. Grond verwerven 'We hebben verschillende gesprekken gevoerd en hebben nu goede hoop dat we de grond die we op het oog hebben dit najaar kunnen verwerven,' zegt Venema daarover. Ondertussen worden er, om de belangstellenden betrokken te houden, updatebijeenkomsten en excursies naar al draaiende heren boerderijen gehouden. De intentie- verklaarders blijken dat zeer op prijs te stellen. Venema is optimistisch over de verdere opstart: 'We hebben een heel diverse groep, waarin ook ondernemers zitten, mensen die weten hoe je een onderneming opstart. Daar hebben we veel voordeel van.' Goes Ook in Goes was er veel belangstelling om deelnemer te worden van de op te richten coöperatie. Een van de belangstellenden in Goes zegt: 'Het lijkt me enorm leuk om samen met anderen een boerderij te starten. Ook vind ik het belangrijk dat de producten die ik eet duurzaam geteeld zijn en dat doet herenboeren. Op die manier kan ik als consument ook mijn steentje bijdragen.' Ook hier tekenen belangstellenden een zogeheten intentieverklaring en stappen pas definitief in als er grond is en de boerderij daadwerkelijk gaat starten. 'We zijn op dit moment op zoek naar grond, en zijn in onderhandeling over twee serieuze opties. We hebben dus goede hoop.' Voor meer informatie: Herenboeren Nederland: www.herenboeren.nl Herenboeren Schouwen-Duiveland: www.herenboerenzeeland.nl Herenboeren Goes: www.goes.herenboeren.nl Bouke Kromhout van der Meer is lid van de Wantijredactie. wantij oktober 2022 ^11^ ^10^ wantij’ oktober 2022

Wantij | 2022 | | pagina 6