NIGING VOOR ECOLOGISCH ik» DE AARDE BEZIG’ LEVEN EN TUINIEREN (VELT) ‘WIJ ZIJN BEWUST MET 0 VERE r L^r de ede ‘We gebruiken geen pesticiden. Die zijn gemaakt om te doden.’ ‘Gemeenten: plant eetbaar groen in de openbare ruimte.’ On M A De kiem van Velt werd in - - - - - - - - - - de jaren zestig van de vorige eeuw gelegd in Pittem (bij Roeselaere, België). Drie vrienden, die geïnspireerd waren door de ecologische beweging die in die jaren op gang kwam, startten daar met experimenten voor biologische landbouw. Dit kreeg een impuls toen zij in 1969 een dertig ha groot proefveld konden aanleggen. jt-CW S*'-- -+2 I E 3 Velt Zeeuwse Eilanden Scherpenisse 3’ ASS Peter Louwerse Foto: Loes de Jong Activiteiten Vanuit het Velt-gedachtengoed worden leden bij de hand genomen op weg naar ecologisch leven door het verspreiden van kennis via cursussen, excursies en presentaties. Ook heeft Velt een eigen In 1971 richtten zij de Vereniging voor Biologische Land- en Tuinbouw op. Ook elders in Vlaanderen kwamen dit soort initiatieven op gang. Dit leidde tot het oprichten van de Vereniging voor Ecologische Land- en Tuinbouw (Velt) op 21 maart 1974. Velt koos voor de term 'ecologisch' omdat die beter dan 'biologisch' weergeeft dat het gaat om alles wat leeft én om zijn omgeving: gezonde bodem - gezonde planten - gezonde voeding - gezonde mensen. Vanaf de jaren tachtig evolueerde Velt naar een consumentenbeweging en heet zij de Vereniging voor Ecologisch Leven en Tuinieren. Gaandeweg kwamen er ook afdelingen in Nederland. In 2022 heeft Velt 23.000 leden in Vlaanderen en Nederland. boekenfonds. Verder organiseert Velt het samen aankopen van plantgoed van biogroenten en -(klein)fruit, groentezaden, zoete aardappelplanten en pootgoed. Vorig jaar zijn enkele bijeenkomsten gehouden zoals een workshop composteren in de Stadstuin Goes, excursies naar de kruidentuin Poortvliet, de boerderijtuin De Schelphoek en een biologisch-dynamische fruitteler en vier workshops fermenteren. Verder was ook de zadenactie een succes. De eerste fysieke bijeenkomst die dit jaar weer georganiseerd kon worden, was een workshop snoeien van hoogstam- fruitbomen. Een hele leuke activiteit is de deelname aan Plan Boom Zeeland waarbij op aangeven van Velt 'eetbaar groen' in het assortiment van de boompjes moet zitten. Geen opgestoken vinger Rien Klippel, secretaris Velt-afdeling Zeeuwse Eilanden, vertelt: 'Ecologisch leven is een way of life, dat doe je vanuit intrinsieke motivatie. Velt is een pluralistische vereniging waarbij iedereen telt of je nu vlees eet of vegan bent, we respecteren elkaar allemaal. We hebben gemeen dat we geen pesticiden gebruiken. Die moet je niet in je eten willen hebben, ze zijn gemaakt om te doden! Velt is ook niet van de opgestoken vinger: zo van je moet dit en je moet dat en dat en dat mag niet. Nee, Velt prikkelt en verleidt mensen en geeft de voorbeelden hoe je zonder gebruikmaking van kunstmest en pesticiden groenten en fruit kunt telen, In december 2010 startte in Walcheren een Velt-werkgroep Walcheren. Die maakte in de zomer van 2013 een doorstart naar Velt afdeling Zeeuwse Eilanden (VeltZE). Op 1 januari 2022 had VeltZE 248 leden, inmiddels zijn dat er 275. De meeste leden zijn consumenten, maar er zijn ook bedrijven lid en zelfs een gemeente. Binnen het werkingsgebied heeft VeltZE ook de Werk groep Voedselbos De Langhe Laere. Verder is VeltZE aangesloten bij ZMf. hoe je een gezonde maaltijd klaar maakt zonder pakjes en zakjes. En we vertellen erbij waaróm we dat doen: gezonde groenten en fruit zijn goed voor je en zorgen ervoor dat je je gezond en fit voelt.' Toekomstplannen 'De koepelorganisatie werkt vanuit haar beleidsplan aan een aantal speerpunten. Natuurlijk zijn het de leden die via de Algemene Ledenvergadering het beleid bepalen. Omdat Velt in Vlaanderen een socio-culturele status heeft, wordt er bij het maken van een nieuw beleidsplan ook nadrukkelijk gekeken naar de noden in de samenleving. Zo wordt op dit moment inzet geleverd aan het werken met kwetsbare groepen. VeltZE heeft dat ook opgepakt: elk jaar wordt in september een fruitpluk- en raapactiviteit voor bewoners van Ter Weel georganiseerd. Geweldig!' Voor de toekomst denkt Velt dat de gemeenten vooral veel eetbaar groen moeten gaan planten in de openbare ruimte. Dan kunnen burgers daar bramen en fruit kunnen plukken en noten rapen. Laat daarbij het idee van de gemeente Tholen (Velt-lid!) voor een voedselbosje bij het gemeentehuis een voorbeeld zijn! Voor meer informatie: www.veltzeeuwseeilanden.nl Peter Louwerse is lid van de Wantijredactie. S 7 wantij oktober 2022 ^13^ ^12^ wantij' oktober 2022 1 -> i k._ i Sa

Wantij | 2022 | | pagina 7