I 1 ‘We weten dat de sloot brak is en dit We proberen dan ook niet dat te veranderen, maar kijken of we op de natuurvriendelijke oever kunnen experimenteren met zilte gewassen.’ met een stijgende zeespiegel zeker niet minder zal worden. L' -A J EL,: - Jeukende handen In oktober 2020 hebben ze grond verworven. Het stond toen nog vol met Engels raaigras. Dellebeke: ‘Toen we de beschikking hadden over de grond wilden we direct aan de slag, maar de manier waarop wij met de grond en het bos willen omgaan vraagt veel geduld. De grond moest eerst rusten voordat we Nevenactiviteiten Veel voedselbossen zijn voor eigen gebruik van individuen of bijvoorbeeld groepen buurtbewoners. Beheerlyckheid is er om gelijkgestemden en de volgende generatie te inspireren dat er een degelijk verdienmodel onder het hebben van een voedselbos mogelijk is. Omdat het een tijdje duurt voordat het voedselbos voldoende productie heeft, vullen Risseeuw en Dellebeke vooralsnog hun inkomsten aan met nevenactiviteiten zoals educatie, advies, beleving en businesstrainingen. Naarmate het bos meer opbrengst geeft willen ze deze nevenactiviteiten afbouwen. Windsingels ‘Als eerste werden er windsingels geplant, dat zijn rijen bomen die de wind tegenhouden en ervoor zorgen dat andere gewassen minder last van de aan de slag konden. En dat merken we vaker, we moeten geduld hebben met de opbouw van het bos. Regelmatig jeuken onze handen, bijvoorbeeld voor het planten, maar dat kan alleen in het plant seizoen van oktober tot maart. Het is echter ons doel om de omstandigheden te accepteren, niet alles is maakbaar.' Ondersteuning Risseeuw en Dellebeke hebben bij het maken van de plannen voor de indeling van de grond veel ondersteuning gehad van de Stichting Voedselbosbouw, een landelijke organisatie die zich richt op het ontwikkelen en rendabel maken van nieuwe en bestaande voedselbossen. Zo heeft deze stichting het gehele ontwerp gemaakt voor Beheerlyckheid en biedt ze op vele vlakken ondersteuning. wind hebben. Deze windsingels zorgen ook voor een verdeling van het terrein in kamers. Dellebeke: ‘Het mooie is dat je al heel snel ziet dat er zich allerlei vogels en andere plaagdierbestrijders in die windsingels vestigen. Er vliegen ook al veel insecten rond.' Ook is er een aantal poelen gegraven en werd de al aanwezige afwateringssloot voorzien van een natuurvriendelijke oever. Een voedselbos is opgebouwd uit een aantal lagen van begroeiing, die ieder hun soort voedsel produceren. Een deel van de lagen is bij Beheerlyck- heid inmiddels aangeplant. Het duurt echter nog een aantal jaren voordat het bos voldoende productie levert om van te kunnen bestaan. Klimaatadaptie Risseeuw: ‘Kenmerkend voor de manier waarop wij willen werken is de acceptatie van de omstandigheden, klimaatadaptie. Zo weten we dat de sloot brak is en dit met een stijgende zeespiegel zeker niet minder zal worden. We proberen dan ook niet dat te veranderen, maar kijken of we op de natuurvriendelijke oever kunnen experimenteren met zilte gewassen. We kijken niet naar beperkingen, maar naar kansen. Ook gunstig is dat een bos water opslaat en dat dus de planten die er groeien langer zullen overleven dan op ‘kale' landbouwgrond. ‘In feite,' zegt Dellebeke, ‘zijn we klimaatnegatief, want het bos slaat CO2 op en we stoten bijna niets uit, want we gebruiken geen brandstof, kunstmest en bestrijdings middelen.' Samenwerking Bij de realisatie van het bos hebben Risseeuw en Dellebeke te maken met overheden en omwonenden. Dellebeke daarover: ‘We hebben een prima samenwerking met de gemeente, de Provincie en het waterschap. Ook met de omwonenden, kunnen we prima overweg. Men is overwegend positief en als er vragen of onduidelijkheden zijn, geven we uitleg. Omdat de bestemming van de grond al landbouw was, kunnen we ons bos binnen het bestemmingsplan oprichten. Voor meer informatie: Voedselbos Beheerlyckheid: www.beheeerlyckheid.nl Stichting voedselbosbouw: www.voedselbosbouw.org Landschapsbeheer Zeeland: www.landschapsbeheerzeeland.nl/ kennis-informatie/zeeuwse- voedselbossen Er zijn nu al op beperkte schaal producten uit het voedselbos te koop. Naarmate de opbrengst toeneemt, zullen ook de verkoopmogelijkheden toenemen.' Bouke Kromhout van der Meer is lid van de Wantij'redactie. wantij oktober 2022 ^17^ ^16^ wantij’ oktober 2022

Wantij | 2022 | | pagina 9