DE WEG NAAR EEN CIRCULAIRE SAMENLEVING 16 18 20 21 22 23 24 1 J» ‘De toekomst is circulair'. Dat was de titel van Wantij in maart 2015. Wat in 2015 nog een wens was, is zeven jaar later een duidelijk doel geworden. Nederland, dus ook Zeeland, wil in 2050 een circulaire samenleving zijn. Alles waar een stekker aan zit Wat kan ik als consument bijdragen aan een circulaire samenleving? Van vispluis naar biopluis Maya van Kempen Wetten en regels voor een circulair Nederland in 2050 ‘Circulaire toekomst moet in 2050 een feit zijn' Bouwen moet 'losmaakbaar' worden Peter Louwerse De weg naar een circulaire samenleving Afval is overal Zeeuwse uitvinding alternatief voor plastics Circulair en biobased asfalt is onderweg Peter Louwerse De lange omlooptijd van natuursteen Maya van Kempen Hou van je afval! Nieuw wereldbeeld Berichten Colofon Utrecht/Middelburg Willem de Weert wantij december 2022 wantij' december 2022 Het wantij is ‘de draaiing of stilstand in het water, waar vloedstromen elkaar ontmoeten.’ Wantij is een uitgave van ZMf. Het blad wordt naar de leden van ZMf verstuurd. Bijdragen kunnen in overleg met de eindredacteur worden ingediend. Auteurs zijn verantwoordelijk voor de inhoud van hun artikel. Plaatsing in dit blad hoeft niet te betekenen dat de vermelde meningen het inzicht van de redactie, het bureau of het bestuur van ZMf weergeven. Vormgeving en productie: Nilsson Agency, Goes. Voorpaginafoto: Milieustraat Middelburg. Foto: Loes de Jong. In 2030, dat is al over zeven jaar, moeten we op de helft zijn. Want het aantal mensen blijft groeien, de vraag naar grondstoffen blijft stijgen, explosief zelfs, terwijl de beschikbaarheid van grondstof fen afneemt. In een circulaire samenleving hebben we zo min mogelijk afval, gebrui ken we onze spullen langer, hergebruiken en delen we producten en is afval de grondstof voor nieuwe producten. Circulaire samenleving 'We spreken niet meer over afval. Afval bestaat niet. Alles is grondstof,' zegt Tim Bulters van De Natuur en Milieu federaties. Hij geeft wat cijfers: 'Op dit moment is 8,6 procent van de wereld economie circulair. In Nederland is dat 25 procent.' Hij spreekt liever over een circulaire 'samenleving' in plaats van 'economie'. 'Als je bijvoorbeeld onderling kleding ruilt, telt dat niet mee voor de economie, want er komt geen geld aan te pas. Maar vintage is wel circulair.' Voor de transformatie naar een circulaire samen leving hebben de Natuur en Milieu federaties praktische doelen gesteld. Circulaire ambachtscentra Eén daarvan is de ombouw van milieu- straten naar circulaire ambachtscentra. 'Nu gooi je je spullen in een bak, liefst gescheiden, maar in de nieuwe opzet wordt het afval bij de poort geselecteerd. Welk kastje is goed genoeg voor de kringloopwinkel, welk hout is herbruik baar? De milieustraat is gekoppeld aan een werk-leercentrum waar lokale mensen kapotte, maar herbruikbare spullen repareren.' 'In Zeeland gaat zo'n circulair Leo Dalebout Bibian Scheepstra Bouke Kromhout van der Meer Willem de Weert Willem de Weert Redactiesecretariaat: ZMf, Kousteensedijk 7, 4331 JE Middelburg T. 0118 - 654 180 E. wantij@zmf.nl Loes de Jong Willem de Weert en Bibian Scheepstra Maya van Kempen Guido Krijger Gabi Sinke DECEMBER 2022 nummer 148 jaargang 39 nr. 3 FSC www.fsc.org RECYCLED Papier gemaakt van gerecycled materiaal FSC® C007225 Redactie: Leo Dalebout, Loes de Jong, Maya van Kempen, Bouke Kromhout van der Meer, Peter Louwerse, Hanneke van de Merwe (secretariaat), Gabi Sinke en Willem de Weert (eindredactie). Met medewerking van Guido Krijger en Bibian Scheepstra. w klimaatneutraal -door CO2 compensatie 3

Wantij | 2022 | | pagina 2