CIRCULAIRE TOEKOMST MOET IN 2050 EEN FEIT ZIJN heeft onder andere de portefeuille Economie met daarin 'circulair'. De circulaire Gedeputeerde Jo-Annes de Bat van de Provincie Zeeland economie of samenleving moet in 2050 een feit zijn. Middelburg Willem de Weert Jo-Annes de Bat wantij december 2022 Wat betekent 'circulair' voor hem? 'Van ‘circulair’ bestaan wel tweehonderd definities. Laat ik het simpel houden: goede dingen nog gebruiken en zo min mogelijk afval produceren. Ik was door ZMf uitgenodigd om een repair café te bezoeken en heb daar genoten van wat ik zag. Een vluchteling was samen met een vijftienjarige stagiaire bezig een kapotte stofzuiger te repareren. Ze begrepen elkaar met behulp van google translate op hun mobieltjes. En ze kregen het apparaat weer aan de praat! Dat houdt me nog bezig. Ik ben zelf helemaal niet technisch, dus gooi je al gauw iets weg wat kapot is. Ik heb me voorgenomen kapotte spullen eerst naar het repair café te brengen.’ Wat doet de Provincie zelf aan circulariteit? 'Ik vind dat we als Provincie zelf het goede voorbeeld moeten geven. We kopen waar het kan circulair in. De ontmoetingsruimte in het Provinciehuis is bijvoorbeeld ingericht met bureaus en stoelen die we leasen met de verplichting tot terugname. Voor de aanleg van het verkeersknooppunt Drie Klauwen is schoongemaakt bodemas van Heros Sluiskil gebruikt. Langs de N62 richting België staan biobased borden. En uiteraard maken we beleid.’ Welk beleid voor circulariteit voert de Provincie dan? 'Niet alleen wij, élke overheid is met circulair bezig, ook de Europese, de nationale en de gemeenten. In 2050 moet dat rond zijn. De toekomst is dichterbij dan je denkt. Iedereen, ook het bedrijfsleven, is overtuigd dat er een circulaire economie moet komen. Grondstoffen worden schaars en afval is verspilling. Dit betekent inzet op hergebruik. Kennis van circulariteit wordt supersnel ontwikkeld en opgeschaald. De rol van de overheid moet volgens mij ondersteunend zijn: koplopers belonen, de grote middengroep meene men en mensen die er nog niks van willen weten op dit moment met rust laten. Die volgen vanzelf wel. We organiseren netwerkbijeenkomsten met circulariteit als thema, we bieden vouchers en subsidies aan om zaken op gang te krijgen. Daarbij richten we ons op vier speer punten: circulair bouwen, circulair inkopen, reststromen uit de industrie en kennisontwikkeling stimuleren.’ Waarom is circulair bouwen een speerpunt? 'Zeeland heeft een grote recreatiesector. Er wordt veel gebouwd. Recreatiebun galows hebben een korte levensduur. De markt verandert snel, om de tien jaar is er iets nieuws. Dat nodigt uit tot hergebruik. Veel Duitse toeristen zijn heel Geboren: Oostdijk, 1980. Woont in: Kloetinge. Inspiratiebron: 'Politiek gezien is dat (wijlen) Huib Eversdijk. Meer persoonlijk: mijn geloof en mijn kinderen. Als overtuigd Christen wil ik deze aarde bouwen en bewaren. Mijn kinderen zijn daarin belangrijk. We lenen immers de aarde van hen.’ Opleiding: Bestuurskunde Erasmus Universiteit Rotterdam. Loopbaan: wethouder Goes en gedeputeerde Provincie Zeeland (CDA). milieubewust, die letten daarop. Tot nu toe kunnen we als Provincie alleen stimuleren en niet verplichten. Dat moet landelijk in het Bouwbesluit geregeld worden. Sommige ondernemers wachten daar niet op. De nieuwe ambulante kliniek van Emergis in Kloetinge is helemaal circulair. Dat spreekt me geweldig aan.’ Wat is de bedoeling met de reststromen in de industrie? 'Het is de bedoeling dat Zeeuwse fabrieken meer van elkaars reststromen gebruik maken. Wat afval voor de een is, kan grondstof voor de ander zijn. Dat is een heel gepuzzel waar we in de havens mee bezig zijn. We stimuleren ook het gebruik van biobased materialen die door de Zeeuwse landbouw geproduceerd kunnen worden. Je moet een plan hebben om in de toekomst boorplatforms en windmolen parken te ontmantelen. De Provincie subsidieert een onderzoek waarin wordt onderzocht wat je met afgedankte windmolens doet. Een bedrijf dat die recyclede ging helaas failliet. En wat gaan we doen met al die zonnepanelen die over twintig jaar vervangen moeten worden?’ Welke rol spelen het Zeeuwse onderwijs en de kunst in de plannen? 'De Provincie stimuleert kennisontwik keling. Een circulair product begint met een goed ontwerp. Dat is de eerste stap. Dat moet in het onderwijs al aan de orde komen. We werken daarom graag mee aan de Week van de Circulariteit (6 t/m 11 februari 2023). De kunst erbij betrekken? Dat is een goede suggestie. Daar doen we denk ik nog te weinig mee. Kunst kan zeker een bron van inspiratie zijn.’ Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 6 wantijl december 2022 Foto: Provincie Zeeland.

Wantij | 2022 | | pagina 4