wer openen DE KRINGLOPER apparaat dat je weggooit? Waar blijft het elektrische aanzit', aldus een mede werker. In 2021 werd er ruim dure gewilde grondstoffen en is vaak ook nog wel te hergebruiken. Wat gebeurt er met op de milieustraat ingeleverde elektrische apparaten? Wantij volgt het spoor van ‘alles waar een stekker drie miljoen kilo van deze zogenaamde ‘e-waste' aangeboden. Deze e-waste bevat vaak schaarse en dus Vöor mens én milieu ALLES WAAR EEN STEKKER AAN ZIT Leo Dalebout Serooskerke/Roosendaal/Terneuzen wantij december 2022 wantij' december 2022 De milieustraten worden door de Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD) beheerd en geëxploiteerd en functioneren als voorsorteercentrum. Hierna gaat de e-waste naar het regionaal sorteercentrum van ZRD’s zusterorganisatie Saver in Roosendaal. In dit centrum vindt sortering van de ingeleverde mix aan apparaten plaats, waarna koelkasten, wasmachines, mobieltjes en kleine elektronica hun weg naar diverse gecertificeerde verwerkers vinden. Deze verwerkers demonteren en recyclen de apparaten tot nieuw in te zetten grondstoffen. E-waste Projectadviseur Wichard Schepers: 'Voor e-waste moet je denken aan (edel-) metalen, glas en kunststoffen, maar ook aan kwik (in tl-balken), freon (koel vloeistof in koelkasten), printplaten en chips.’ Ook de bak met geluidsboxen is op het sorteercentrum te vinden: het hout hiervan wordt veelal in de keukenindustrie hergebruikt voor kastjes. 'Al merk je wel dat er vanwege de hoge gasprijs momen teel ook vraag is vanuit de energie centrales voor de verbranding.’ Kringloper Saver is bestuurder van stichting De Kringloper. In deze stichting vinden we onder meer het ambachtscentrum. Burgers kunnen hun afgedankte spullen Verkopen De voor hergebruik geschikt gemaakte apparatuur krijgt in een van de vier bij de West-Brabantse milieustraten en de kringloopwinkels kwijt. Maar het wordt ook thuis opgehaald. De vrijwillig ingeleverde apparaten worden op het ambachtscentrum, al dan niet na repara tie, voor hergebruik gereed gemaakt en weer verkocht in de kringloopwinkel. Volgens Schepers merk je het naderen van grote sportevenementen zoals voetbal toernooien met een toename van het aantal aangeboden televisies. 'Blijkbaar nodigt zo’n evenement uit om een nieuwe te kopen.’ kringloopwinkels van de stichting ('warenhuizen’) aldus medewerker Henry van den Kieboom van het ambachtscentrum) een tweede leven. En zo gaan op het oog twee identieke naaimachines verschillende kanten op: via de milieustraat en het sorteercentrum uit elkaar gepeuterd en tot herbruikbare grondstoffen verwerkt en via het ambachtscentrum en de kringloopwinkel naar een nieuw tehuis. Van den Kieboom vindt het zonde dat apparatuur van het sorteercentrum de weg naar het ambachtscentrum niet kan vinden: 'Voor het mogen hergebruiken is het van belang dat duidelijk is dat de oor spronkelijke eigenaar het apparaat heeft geschonken.’ Bijzonder is de samen werking met een wasmachineproducent: refurbished wasmachines kunnen met twee jaar garantie worden verkocht. Niet meer aan de praat Apparatuur die niet meer aan de praat te krijgen is, gaat van het ambachtscentrum naar het demontagecentrum van de Kringloper in Bergen op Zoom. In dit Product Bewerking Centrum wordt met een zorgaanbieder samengewerkt, cliënten vinden er hun dagbesteding. Hier worden bijvoorbeeld elektronica en kunststoffen handmatig van elkaar gescheiden en voor verdere verwerking verkocht. Ook voor gedemonteerde kabels is er een behoor lijke markt gezien de prijs van koper. En ook hier is sprake van samenwerking met de wasmachineproducent: gedemon teerde waterpompen vinden de weg terug naar de fabriek. Foto: Leo Dalebout.

Wantij | 2022 | | pagina 5