lil ■fn VAN VISF i NAAR BIOPLUIS I! centrum worden geïntegreerd.’ 'Milieustraat, kringloper en circulair ambachts- fff - F; Ik geef weg Deze zomer en herfst stond het kunstwerk 'Pluis' op het Abdijplein, bijna voor de hoofdingang van het Provinciehuis. Een goed gekozen plek. In het huis van de provincie zetelt het hoogste bestuursorgaan van Zeeland. Daar worden de beslissingen genomen, daar is de macht. Klimmen op de R-ladder r iJ f: ‘I w&r - Middelburg Henry van den Kieboom Paul Marinissen Kianoosh Gerami Wichard Schepers 10 wantij december 2022 It IL Maya van Kempen Saver en de Kringloper zijn verheugd dat het demontagecentrum 'Weeelabex’ is gecertificeerd. Deze certificering is een wettelijk verplichte Europese norm, doel van de norm is om vast te kunnen stellen of bedrijven die elektronisch afval verwerken de minimaal vereiste recycling- graad bereiken. Kwartetspel Bij aankomst op de milieustraat in Serooskerke word je het Wecycle kwartet spel in handen gedrukt. Een van de kwartetten betreft: 'Duurzame keuzes’. De kwartetkaarten 'Repareren en Verkopen’ kunnen als het aan directeur Paul Marinissen van de ZRD in Terneuzen ligt, in de toekomstige Zeeuwse duur- zaamheidspleinen een plaats krijgen. Hier worden milieustraat, kringloopwinkel en ambachtscentrum geïntegreerd. Volgens hem hebben we in Nederland de recycling van afvalstromen redelijk goed op orde. 'We moeten de producten lager op de R-ladder krijgen. Dit kan door spullen een tweede leven(sduur) te geven. We zien op de milieustraat dat er erg veel goede spullen worden weggegooid en wat we niet willen is dat iedereen dan in de bakken gaan graaien’. De bedoeling is dat bij aankomst wordt gevraagd of je spullen voor kringloop mogen worden gebruikt. 'Je gaat dan door naar de kringloopafname Geboren: Halsteren, 1966. Woont in: Bergen op Zoom. Inspiratiebron: milieu, recycling, welzijn, samenwerking organisaties en met mensen. Opleiding: LTS en veel werkervaring. Loopbaan: loodgieter, postbezorger, verkoper, eerste medewerker ambachtscentrum Stichting de Kringloper. Geboren: Terneuzen, 1968. Woont in: Terneuzen. Inspiratiebron: van kinds af aan al buitenmens en graag in de natuur. Opleiding: Bodemkunde Landbouwuniversiteit in Wageningen; Milieukunde Van Hall Instituut (HAS) Groningen. Loopbaan: technisch medewerker vergunningen handhaving gemeente Terneuzen; hoofd van de afdeling realisatie beheer buitendienst gemeente Terneuzen; directeur Zeeuwse Reinigingsdienst B.V.. waar medewerkers met kennis en kunde van kringloop bepalen of je spullen kringloopwaardig zijn. Spullen kunnen na beoordeling naar het ambachtscentrum en de kringloopwinkel of gaan door naar demontage. Een tafel met een grote kras op het hout is niet kringloopwaardig maar wel demontabel, op deze wijze wordt waarde gecreëerd.’ Circulaire ambachtscentra Naast kringloopwinkels van retailkwaliteit is het ook in Zeeland opzetten van circulaire ambachtscentra een volgende stap. 'We zoeken de combinatie met onderwijs en eventueel commercie, want wat is er nou mooier dan opleidingen een plaats op het plein te geven waar leerlingen van afvalhout nieuwe producten maken of designlampen van metaal- en elektrisch afval.’ Ook het demonteren en terugleveren aan leveranciers van elektronica onderdelen kan er een plaats krijgen. 'Het streven is in Goes het eerste circulair ambachtscentrum voor Zeeland te starten, hiervoor wordt een businesscase uitgewerkt.’ Meer weten? www.kringloper.nl www.saver.nl www.zrd.nl Weggeven van afgedankte spullen kan natuurlijk ook. Er is bijvoor beeld de facebookgroep 'Ik geef weg - Walcheren’. Een korte blik op de pagina levert een stoomreiniger, vaatwasser, koelkast, magnetron en een koffiezetapparaat op: R0 in de circulaire economie. Voor de circulaire economie is een prioriteitsladder ontwikkeld (de R-ladder), waarbij R0 (minder grondstoffen/producten gebruiken) het hoogst scoort en R9 het laagst (terugwinning, bijvoorbeeld door een energie- verbrandingsinstallatie). In de circulaire economie wordt in de aanschaffase al op materiaal bespaard (R0 tot en met R2). Leo Dalebout is lid van de Wantij'redactie. Geboren: Roosendaal, 1964. Woont in: Roosendaal. Loopbaan: monteur en productie leider Philips Roosendaal; hoofd bedrijfsbureau en projectadviseur afval en grondstoffenmanagement Saver N.V.. Kianoosh Gerami verwijst met dit kunst werk naar vispluis. Drie handen van vier meter hoog bekleedde hij met het helblauwe vispluis. Vispluis bestaat uit plastic draadjes die aan visnetten zijn vastgemaakt om beschadiging van de netten tegen te gaan als die over de zeebodem slepen. Jaarlijks belandt er zo’n 60.000 kilo vispluis als plastic afval in de Noordzee voor de kust van Geboren: Cairo, 1981; vanaf zijn derde jaar opgegroeid in Teheran. Woont in: Zierikzee. Inspiratiebron: geschiedenis, memoires, literatuur en kunst van het Oosten en Westen. Opleiding: bachelor schilderen en master of art illustratie, Azad Art University Teheran; studie schilderen, Accademia di Belle Arti di Roma. Loopbaan: groepsexposities in binnen- en buitenland; Kunstschouw 2013: 'beste jong talent’; groepsexpositie Facade (2022) met kunstwerk Pluis; kunstdocentschappen Toonbeeld Terneuzen, Cultuurhuis Kuiperspoort Middelburg, Cultuurhuis ZierikC. Handen Handen komen in de oude Perzische en Egyptische culturen veel voor als symbool. Daardoor kwam Gerami op het idee om van het aangespoelde afval reusachtige handen te maken. 'Ze symboliseren de België en Nederland. Een fors deel spoelt aan op de stranden. Vrijwilligers verzamel den karren vol vispluis voor Gerami. relatie mens - natuur. Daarin zit een kracht, een geest die je in elke religie vindt.’ Biopluis Volgens Gerami is het de hoogste tijd om actie te ondernemen. De oplossing voor vispluis heet biopluis. Dit is al ontwikkeld en kan meteen worden gebruikt, maar overheden en vissers hebben blijkbaar onvoldoende animo om daarop over te schakelen. Meer weten? www.pluis.nu Maya van Kempen is lid van de Wantij'redactie Pluis op het Abdijplein in Middelburg. Foto Loes de Jong. ■- - U; wantij' december 2022 ^11^ ij: x —Sx'x I' II

Wantij | 2022 | | pagina 6