BOUWEN MOET LOS MAAK BAAR WORDEN I l I Het wemelt in de bouw van nieuwe ontwikkelingen. De begrippen levensloopbestendig en energieneutraal bouwen zijn al redelijk bekend. Maar wat is biobased en circulair bouwen en hoe wordt dat in de praktijk toegepast? Circulaire sociale woningbouw in Wolphaartsdijk Peter Louwerse Goes Nescio Midavaine We vragen het aan Nescio Midavaine. Hij is projectmanager bij Marsaki met specialisa tie biobased, circulair en duurzaam bouwen. Marsaki is actief in de gehele bouwcyclus, van ontwerp tot realisatie van woningen en gebouwen. Opdrachtgevers zijn woningbouwcoöperaties, overheden, onderwijs- en zorginstellingen, Vereniging van Eigenaars, enzovoorts. Losmaakbaarheid 'Biobased bouwen richt zich op het bouwen met materialen en technieken die duurzaam zijn. Een voorbeeld hiervan is isolatiemateriaal. Traditionele steen- en glaswol kost veel CO2 bij de fabricage en kan vaak niet worden hergebruikt na de sloop van het gebouw. Isolatiemateriaal op basis van vlas heeft deze nadelen veel minder,' zegt Midavaine. 'Circulair bouwen wordt veelal beschreven als het hergebruik van materialen en bouwele menten zoals dakpannen, deuren, planken en balken. Het aandeel herge bruik vanuit bestaande bouw naar nieuwbouw is vanwege de bouwwijze nog beperkt. Bij het ontwerpen van nieuwe gebouwen wordt dan ook gevraagd om naast materiaalkeuze rekening te houden met de 'losmaakbaarheid' van elementen zoals wanden en kozijnen. Maar ook aan het 'losmaakbaar' ontwerpen van de constructieve, bouwkundige en installa- tietechnische onderdelen.' Netwerk In Zeeland zijn er diverse projecten op het gebied van biobased en circulair bouwen. Daaruit ontstond drie jaar geleden de behoefte om een netwerk op te richten. Hiervoor is het initiatief genomen door Marsaki, Rothuizen, Impuls Zeeland, Hogeschool Zeeland en de Provincie Zeeland. Inmiddels zijn meerdere ontwikkelaars, architecten, aannemers, installateurs, slopers en onderwijsinstel lingen aangesloten. Het doel van het netwerk is kennis vergaren en uitwisselen en het opstarten van biobased en circulaire bouwprojecten. Sterk in opkomst Begin volgend jaar krijgt het netwerk meer slagkracht in de vorm van een stichting. Dat is nodig want biobased en circulair bouwen is sterk in opkomst binnen de bouwwereld. De bouw is helaas nu nog een sterk vervuilende sector met een hoge CO2-belasting. Steeds sterker wordt vanuit wet- en regelgeving gestuurd op verbetering. Het Zeeuwse netwerk wil zich daarop voorbereiden. Meer weten? www.marsaki.nl www.zmf.nl/ nieuws/festival-zlnd2050 Geboren: 1988. Woont in: Westenschouwen. Opleiding: Master Real Estate Development aan de TU Eindhoven. Functie: projectmanager bij Marsaki met specialisatie biobased, circulair en duurzaam bouwen. Peter Louwerse is lid van de Wantijredactie. ZLND 2050 Op het Festival ZLND 2050 is het netwerk biobased en circulair bouwen gepresen teerd door Marsaki, samen met Willem Böttger, lector van het lectoraat Biobased bouwen van de HZ. 'Ik merkte dat de daar aanwezige sectorpartijen een sterke urgentie voelen om hiermee aan de slag te gaan,' vertelt Midavaine. 'Volgend jaar moeten provincies en gemeenten circulariteit meenemen in hun aanbestedingen. Circulair bouwen dient dan meegenomen te worden in de aan bieding van aannemers bij nieuwbouw projecten. In 2030 moet de sector 50% CO2 bespaard hebben. In 2050 moet een nog een veel grotere CO2-reductie gerealiseerd worden, namelijk 95%.' wantij' december 2022 ^13^ ^12^ wantij" december 2022 Circulair woningbouwproject in Wolphaartsdijk. Foto: Marsaki. Midavaine vertelt met enige trots: 'Marsaki heeft samen met woningcoöperatie Beveland Wonen het project circulaire sociale woningbouw in Wolphaartsdijk uitgevoerd. Daar zijn tien woningen circulair gesloopt en zes woningen circulair gebouwd. De buitenwanden zijn in houtskelet gemaakt. De biobased isolatie is op basis van vlas. De houten kozijnen zijn 'losmaakbaar 'geconstrueerd. Op de nieuwgebouwde woningen zijn de dakpannen van de gesloopte woningen teruggelegd en in de buitengevels naast de voordeuren zitten houten delen van het oude dakbeschot. Bovendien zijn deze woningen ook levensloopbestendig en energieneutraal!'

Wantij | 2022 | | pagina 7