WETTEN EN REGELS VOOR EEN CIRCULAIR NEDERLAND IN 2050 M I Voor de transitie naar een circulaire economie zijn regels en wetten In Nederland leven we nog grotendeels in een 'wegwerp-maatschappij': we schaffen producten aan, gebruiken deze en als het product versleten is of we willen het niet meer hebben, dan gooien we het weg. In een circulaire economie bestaat er echter geen afval. Materialen worden hergebruikt of weer door de natuur opgenomen. Idealiter ontstaan er dan gesloten kringlopen waarin ontwerp en productie door betrokken partijen worden afgestemd. k V I 'i fck 'ft-WW T. Den Haag regelgeving gebruikt worden. 15 wantij december 2022 wantij' december 2022 De transitie naar een circulaire economie lukt naar verwachting niet op basis van vrijwilligheid en daarom spelen overheden een belangrijke rol. Het Rijksbrede programma 'Nederland circulair in 2050’ en de bijbehorende transitienota’s bevatten tal van maatregelen die de doelen - 50% reductie in 2030 en 100% circulaire economie in 2050 - moeten ondersteunen en mede realiseren. Raakvlakken Wet- en regelgeving voor het bevorderen van de overgang naar een circulaire economie staat niet op zichzelf, maar heeft raakvlakken met andere maatschappelijke opgaven en beleidsthema’s. De overheid kan sturend en regelend optreden bij de overgang naar een circulaire economie. Deels wordt er nieuwe wet- en regelgeving ontwikkeld. Zo stuurt de staatssecretaris van Infrastructuur en Waterstaat dit jaar het Nationaal Programma Circulaire Economie 2023-2030 naar de Tweede Kamer. Hierin bevordert het kabinet de circulaire economie door middel van normering, beprijzing en stimulering. Voor een ander deel kan bestaande wet- en Maatregelen Er zijn natuurlijk al heel wat maatregelen genomen. Ook maatregelen die alle burgers raken. Bijvoorbeeld het verbod op gebruik van wegwerpplastic zoals plastic bestek, borden, rietjes, roerstaafjes en tasjes en de invoering van statiegeld op kleine plastic flesjes. Dat laatste blijkt een groot succes. Begin 2022, een half jaar na de invoering, komt al 70% van deze kleine flesjes retour. Het retourpercentage van alle plastic flessen is zelfs 80%. Ook de komende jaren krijgen we met steeds meer maatregelen te maken. Een aantal voorbeelden: Statiegeld op blikjes met ingang van 1 april 2023. De supermarkten zijn vanaf dan verplicht blikjes retour te nemen. Met ingang van 2023 worden producenten meer verantwoordelijk voor zwerfafval van drank- en voedsel- verpakkingen, drinkbekers, zakjes en wikkels, lichte plastic tassen en tabaksproducten met filters. Vanaf juli 2023 wordt het gratis verstrekken van plastic wegwerpbekers en maaltijdverpakkingen verboden. Doppen en deksels moeten vastzitten aan plastic drinkflessen en drank verpakkingen vanaf juli 2024. Vanaf 1 januari 2025 worden Meer weten? Dit artikel biedt geen volledig overzicht van maatregelen, wetswijzigingen en initiatie ven, maar geeft een beeld van de veelheid aan ontwikkelingen in de transitie naar een circulaire economie. Wil je meer informa tie over de (transitie naar) circulaire economie, kijk dan bijvoorbeeld eens op: www.zmf.nl www.circulaw.nl www.servicepunt-circulair.nl www.versnellingshuisce.nl producenten verantwoordelijk voor de opruimkosten van zwerfafval van ballonnen, vochtige doekjes en vistuig. Ook moeten petflessen dan 25% uit gerecyclede kunststoffen bestaan en moet 77% van alle drinkflessen tot drie liter worden ingezameld. Bouke Kromhout van der Meer Foto: Loes de Jong. Vanaf volgend jaar is er ook statiegeld op blikjes. Foto: Loes de Jong. I J 1

Wantij | 2022 | | pagina 8