‘Lokaal agrarisch afval hebben we in Zeeland genoeg.’ Wereldwijd blijven miljarden kilo’s niet afbreekbare plastics in het milieu achter. Microdeeltjes plastic komen in organismen terecht, ook in het lichaam van de mens. Een Zeeuwse uitvinding, Hemcell, kan bijdragen aan de oplossing van dit probleem. 17 wantij december 2022 Middelburg Willem de Weert en Bibian Scheepstra VOOR PLASTICS Nico Osse uit Heinkenszand is onder nemer in de verpakkingswereld. Hij maakte eerst verpakkingen voor de media- en telecomindustrie. ‘Klanten vroegen mij steeds vaker naar groene oplossingen en ik ging op zoek. In eerste instantie kom je dan uit bij bestaande bioplastics. Die zijn niet gemaakt van aardolie, maar van landbouwgewassen zoals maïs. Het nadeel is dat ze duur en breekbaar zijn.' Palmblad Osse ontdekte bij toeval een alternatief. ‘Een relatie van mij uit India maakte van palmblad bakjes, pakjes en zakjes. Dat is daar een eeuwenoude manier van verpakken. Maar ik had geen interesse om die spullen te verkopen. De verpak king die hij uit het palmblad maakte, viel helemaal uit elkaar. Ik bleef zitten met twee soorten afval. Het afval van bioplastics en het afval van het palmblad. Vervolgens gooide ik deze twee afval- soorten bij elkaar om iets te proberen. Er kwam een product uit waar je het blad bijna helemaal in zag verdwijnen. HemCell was geboren! Je kunt van tevoren niet altijd alles bedenken, je moet toch gewoon proberen. Dat is wat ik op hogescholen ook altijd zeg: eerst doen en dan denken! Ik noem het ook wel ‘reversed engineering'. Inmiddels is het patent in zo'n veertig landen erkend. HemCell heeft een laag soortelijke gewicht, een lage verwerkingstempera- tuur en een hoge hittebestendigheid. Belangrijk is dat het op de koude grond composteerbaar is. Dat wil niet zeggen dat het op dezelfde dag vergaat. Als het composteert ziet het er ook niet gelijk netjes uit.' Zes maanden ‘Wat is snel bij composteren?' vraagt de Zeeuwse ondernemer. ‘Een bananenschil doet er in de natuur al gauw twee jaar over. Wij voldoen aan de Australische en Aziatische eis van zes maanden, de strengste van de wereld. Er blijven geen micro- of nanoplastics achter. Boerenfamilies Terug naar het afval c.q de grondstof. ‘In India wordt het palmblad verzameld op bestaande kleinschalige betelnoot plantages. Daar is het bladmateriaal agrarisch afval dat na sortering voor een deel lokaal benut voor o.a. de bekende palmblad bordjes en schalen. Het overige afval wordt schoongemaakt, verzameld en gedroogd en biedt extra inkomsten voor de kleinschalige boerenfamilies. In India hebben 1500 gezinnen zo extra inkom sten. Er is een coöperatie voor opgericht. Anders zouden ze geen extra inkomsten hebben, waren de bladeren afval en zouden die verbrand worden. Nu wordt het afval in fases verwerkt tot een fijne poedervorm en droog en vochtvrij verpakt voor verscheping naar hier.' De verbindingen die er vanaf het begin in zitten, verdwijnen compleet. Dat vind ik eerlijk gezegd veel belangrijker dan de snelheid van composteerbaarheid. Want, die micro- en nanoplastics die zich in andere zogenaamd biologisch afbreek bare kunststoffen bevinden, zitten overal. Die verdwijnen niet meer uit ons milieu. De plasticsoep had niet bestaan als alles van HemCell materiaal was geweest.' Evenaar ‘De palmboom waarvan wij het afval gebruiken, groeit overal rond de evenaar. Mijn droom is om daar fabrieken op te zetten die HemCell maken voor de lokale markt. Dat scheelt een hoop heen en weer gesjouw met containers. Voor Europa is een andere stap nodig: het ontwikkelen van een variant uit lokaal agrarisch afval zoals fruitafval, uien- en aardappelschillen. Daarvan hebben we in Zeeland volop. Dan ben je helemaal lokaal/regionaal zelfvoorzienend. Voor beide stappen is veel geld nodig.' Meer weten? www.hemcell.com Bibian Scheepstra is projectleider duurzaamheid en circulaire economie bij ZMf. Willem de Weert is eind redacteur van Wantij. ZEEUWSE UITVINDING ALTERNATIEF (1^ wantij december 2022

Wantij | 2022 | | pagina 9