In de peiling 1 Ruim baan voor de fietser 12.513 km aan waterlopen. 1311 stuwen 100 gemalen Zomerpeil Waterpeil “De^rond die we over hebben, gebruiken we in de berm” in de steigers van grondwater te beperken. Een droge zomer met een draaiend gemaal? Dat kan, vooral in duingebieden. Zeewater aan de buitenkant van de dijk heeft een hoger peil dan het water in de waterloop aan de binnenkant van de dijk. Er is te weinig tegendruk waardoor het zeewater via de bodem omhoog komt. Dit heet zoute kwel en is Verandering Voorheen was het watersysteem vooral gericht op afvoeren van water. Tegenwoordig is het vasthouden van water minstens zo belangrijk! Dit najaar zijn we gestart met het verbreden van het fietspad aan de Langendijk bij Scharendijke. Het fietspad, onderlangs de dijk bij het Grevelingenmeer, verbindt Scharendijke en Den Osse. waterpeil. Niet te veel en niet te weinig water. Stuwen en gemalen helpen ons daarbij. Het gewenste waterpeil kunnen we direct op afstand regelen. ongewenst in ons watersysteem. Af en toe draaien de gemalen om kwelwater af te voeren naar buiten. Projectleider Jelte Maas: “Het fietspad was te smal. Het fietspad wordt veel gebruikt voor woon-werk en schoolverkeer. In de zomer komen hier nog een groot aantal toeristen bij. Door veelvuldig gebruik en de hogere snelheden van (elektrische) fietsen was het pad niet breed genoeg. We verbreden het fietspad van 2,75 meter naar 3,50 meter en dit over een lengte van 1700 meter. Als fietsers elkaar makkelijker kunnen passeren, wordt de fietsveiligheid enorm verbeterd. Dit onderhoud en verbetering van Naast het verbreden van het fietspad wordt ook een nieuwe deklaag (met toplaag van asfalt) aangelegd. We vernieuwen de lijnen en leggen zogenoemde doorgroeitegels. De grond die we over hebben, gebruiken we in de berm. De bermen zaaien we weer in zodat iedereen in het nieuwe seizoen niet alleen van het fietspad maar ook van de omgeving kan genieten.” de fietspaden is voor ons standaardwerk. Maar ook hier belangrijk om aan de verkeers- en veiligheidsnorm voor fietspaden te voldoen. Opvangen,vasthouden en afvoeren Regenwater wordt opgevangen in een stelsel van sloten, vijvers en kreken. Het waterschap stuurt op het gewenste In het voorjaar en in de zomer, wanneer het I In het najaar en in de winter, wanneer het droger is, houden we een hoger waterpeil aan. natter is, sturen we op winterpeil. Er staat We houden dan het water vast om een daling dan minder water in waterlopen zodat er I voldoende ruimte is om neerslag op te vangen, vast te houden en eventueel af te voeren naar het buitenwater. I Water heeft tijd nodig om in de grond te trekken of via waterlopen bij het gemaal te komen. Soms tot wel drie dagen! Alleen wanneer de regenbui daadwerkelijk gevallen is, voeren we water af. Vooraf water afvoeren is een te groot risico want weg weg! zoet water brak water zout water r«< r«« gemaal gemaal hoog water laag water tekst: Hans Adriaanse foto's: Matthijs de Wolf en Hans Adriaanse Verbreding Langendijk Verbreden fietspad 2,75 meter naar 3,50 meter Lengte: 1700 meter Half september t/m eind oktober 2022 Aannemer: Zeeuwse Asfalt Onderneming Kosten: 200.000,- Langendijk, Scharendijke HOL IN DE ZOMER In de zomer verdampt water en wordt grondwater opgenomen door wortels van planten en bomen. De voorraad grondwater slinkt. BOL IN DE WINTER In de winter wordt de voorraad grondwater groter. Zeeland telt In Zeeland hebben 891 gebieden een eigen waterpeil.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2022 | | pagina 10