De wie kent ‘m nog? WW "Enpahj wordt ÉL 20 21 Het aantal patrijzen loopt al jaren terug. Maar er is hoop. Vogelbeschermers, boeren en jagers werken samen om de patrijs te beschermen in het landschap. Wat maakt deze vogel zo bijzonder? We spreken Suzanne van de Straat van Het Zeeuwse Landschap. Zij zal het nest alleen in noodgevallen verlaten. Het mannetje is in deze periode altijd in de buurt om het nest te beschermen. Na een broedduur van 23-25 dagen komen de jongen ongeveer tegelijk uit het nest. Ze zijn na zo’n 14 dagen vliegvlug. Die eerste 14 dagen zijn de jongen zeer kwetsbaar. Een patrijzenkuiken kan zich in het begin alleen nog voeden met dierlijk voedsel. Volwassen patrijzen voeden zich met zaden, insecten, weekdieren en bessen. Voedsel en schuilgelegenheid is dan ook een belangrijk Suzanne van de Straat van Het Zeeuwse Landschap. Vliegvlug De patrijs heeft een gemiddelde levensverwachting van 1,8 jaar. Hij kan maximaal 4 jaar oud worden. Het is een van de vogelsoorten met de grootste eierlegsels. Suzanne: “Ze kunnen tot wel 22 eieren leggen in een broedseizoen. Dat loopt van begin april tot en met september. De nesten worden op de bodem gemaakt in dichte begroeiing. Wanneer het vrouwtje op haar nest zit, is ze zo goed als onzichtbaar. Heeft u de patrijs al eens zien scharrelen? Grote kans van niet. De patrijs staat namelijk op de rode lijst van bedreigde diersoorten. Suzanne van de Straat van Het Zeeuwse Landschap legt uit: “Van oudsher is de patrijs een typische soort die je tegen kunt komen in het boerenland. Deze soort is echter in de afgelopen vijftig jaar enorm afgenomen in aantal; het gaat om een afname van meer dan 95%. Het landschap is over de jaren heen steeds strakker geworden, terwijl de patrijs juist baat heeft bij een rommelig landschap met ruigtes. Ook de schaalvergroting is een reden van achteruitgang.” Een onzichtbaar leven Suzanne: “De patrijs is het hele jaar door aanwezig en wordt daarom een standvogel genoemd. De vogel heeft een camouflerend verendek en is erg schuw, waardoor hij vaak een vrijwel onzichtbaar leven leidt. Hij houdt van een halfopen tot open agrarisch landschap met afwisseling van braakliggende delen, grasland, ruige slootranden, wegbermen en houtwallen. In de winterperiode heeft de patrijs het liefst een leefomgeving met enige begroeiing, gewasstoppels en gras.” I tekst: Jan Bij de Vaate en Suzanne van de Straat foto’s: Het Zeeuwse Landschap en Jos van Felius Scheldestromen winter 2022 Scheldestromen winter 2022 patrijs JJ j.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2022 | | pagina 11