Spierballen nodig É- bijzonder gevonden Het wwerohap zow mbnder of Ln delen •3K Wie over de Stoofdijk bij Stavenisse rijdt zal het niet gelijk opvallen, maar aan deze weg is een bijzondere sluis te vinden. Het is een van de weinige sluizen die soms nog handmatig bediend moet worden. Brede samenwerking Voorbeeldgebied in Burghsluis 22 Scheldestromen winter 2022 J o I - 'W cc foto: Cynthia Cats Patrijzen houden van een rommelig landschap of een akkerrand zoals hiernaast. Onder: het voorbeeldgebied ligt in de omgeving van Burghsluis. Door samenwerking is het hopelijk mogelijk om te keren van ‘De patrijs wie kent ‘m nog?’ naar ‘De patrijs, wie kent ze niet?’ Meer weten over het Partridge-project? Scan dan de qr-code hiernaast (Engelstalig). Tijdens de Watersnoodramp van 1953 werd het eiland Tholen bijzonder zwaar getroffen. Meer dan de helft van het gebied kwam tijdens de ramp onder water te staan. Stavenisse, dat in het westen van het eiland ligt, kreeg het zwaar te verduren. Op een gegeven moment stond het water zelfs 3,5 meter hoog, met vele dodelijke slachtoffers en materiele schade tot gevolg. Stavenisse staat in verbinding met de Oosterschelde via het havenkanaal, dat in 1656 ontstond nadat de Margarethapolder bedijkt werd. Om ervoor te zorgen dat het kanaal de juiste diepte had, werd water vanuit de polder, door middel van de sluis aan de Stoofdijk, in de haven geloosd. Het bijzondere aan deze sluis is dat het anno 2022 de enige sluis op het hele eiland Tholen is, die met de hand bediend moet worden. Dit gebeurt overigens alleen in noodgevallen. Er zitten namelijk schuiven voor de sluisdeuren, die in het geval van hoog water als extra zekerheid handmatig naar beneden moeten worden gedraaid. Dankzij de brede samenwerking vindt er kennisuitwisseling tussen overheden, boeren, jagers, collectieven, agrarisch natuurbeheer, wildbeheereenheden, vrijwilligers en natuurorganisaties plaats. Ook het waterschap werkt mee binnen het project. Jos van Felius is als JJ onderdeel bij de bescherming van de soort.” Wat kan het waterschap nog meer doen volgens Suzanne? “Minder of in delen maaien, omdat voor nestelende patrijzen een meerjarige, niet gemaaide grasachtige begroeiing van belang is, ook voor het vinden van insecten. Als het de afwaterende functie van sloten en verkeersveiligheid niet belemmert, maai dan geen bermen en dijken tijdens het broedseizoen. Laat struweel op de kopse kanten van sloten staan voor extra dekking in het landschap. Wanneer maaien tijdens het broedseizoen noodzakelijk is, adviseren wij om in delen te maaien, zodat er altijd broedomgeving overblijft tijdens het seizoen.” Sinds 2016 wordt er gewerkt aan de bescherming en versterking van de patrijs via het internationale Interreg PARTRIDGE-project. Met tien voorbeeldgebieden verspreid over Nederland, België, Duitsland, Schotland, Engeland en Denemarken wordt op een zelfde manier gewerkt aan de verbetering van de leefomstandigheden. Suzanne: “Binnen Zeeland is dit rond Burghsluis. Het Zeeuwse Landschap en Stichting Landschapsbeheer Zeeland begeleiden boeren binnen dit voorbeeldgebied en monitoren de effecten van de genomen maatregelen. Maatregelen zijn de aanleg van bloemenblokken, keverbanken, patrijzenhagen en winterstoppels. Hierdoor heeft de patrijs nestgelegenheid, kuikenvoedsel, dekking en wintervoedsel. Ook andere soorten worden binnen dit project geholpen met de maatregelen. Gaat het goed met de patrijs, dan gaat het goed met de akkerbiodiversiteit in de omgeving. Dit geldt voor zowel insecten en hazen als andere akkervogels zoals de kievit, veldleeuwerik en gele kwikstaart.” opzichter Waterbeheer betrokken. Jos: “In 2017 heeft het waterschap het patrijzengebied gebaggerd en de baggerspecie op de kant gelegd. In overleg met Het Zeeuwse Landschap heb ik de baggerspecie wat anders neer laten leggen om daarmee een keverbank te creëren.” Scheldestromen winter 2022 23 11 vi j -^3 ^4' -- -■ '2 ’Mrtai.Awv.- I 5» -A---»- --'"^K ^i»— fel. - ‘:'s*sfcL! TV'S- f

Scheldestromen/de Waterwerker | 2022 | | pagina 12