Kan het ook anders? Bergen maar! land- en tuinbouw? Alle dijken op één plek Dijkversterking Hansweert begint 6 7 Hoe sterk is de dijk bij u in de buurt? Op het Waterveiligheidsportaal staat alle informatie over beoordeling en versterking van de Nederlandse dijken, duinen en dammen. De website is aangevuld met alle versterkingsprojecten tot 2028 en de nieuwe beoordelingsresultaten. Nog niet alle resultaten zijn bekend. Deze kunnen tot het einde van dit jaar worden aangevuld. Voor Scheldestromen geldt dat ongeveer 25% van de primaire waterkeringen niet geheel voldoet aan de wettelijke normen. Op de site staat ook de dijkversterking bij Hansweert. www.waterveiligheidsportaal.nl. In deze proefinstallatie op onze rioolwaterzuivering in Ritthem onderzoeken we hoe en in welke mate we medicijnresten, gewasbeschermingsmiddelen, hormonen en drugs uit het afvalwater kunnen halen. Deze microverontreinigingen zijn nu nog beperkt eruit te halen. De verwachting is dat het onderzoek helpt om de hoeveelheid kwalitatief goed irrigatiewater voor de land en tuinbouw te vergroten. Dit is belangrijk omdat er steeds vaker langdurige perioden van droogte zijn. De volgende stap is het bekijken van de gegevens en bepalen hoe efficiënt de technieken werken. We werken samen met andere partners in dit project onder de naam Effluent Fit 4 Food. tekst: CdP foto: AV dienst HZ Volgend jaar gaan we in 3 proefgebieden onderzoeken of en hoe we meer ecologisch kunnen maaien om het leefgebied voor planten en dieren te verbeteren. Het gaat om de gebieden Hoofdplaatpolder, Colijnsplaat/Kats en de omgeving van Burgh-Haamstede. Veiligheid van onze wegbermen, sloten en waterkeringen blijven onze topprioriteit én wettelijke verantwoordelijkheid. Daarom maaien we die. Maar door te kijken naar het moment van maaien en de manier waarop, kunnen we kansen benutten om de biodiversiteit (aantal soorten planten en dieren) te verbeteren. Na de proeven kijken we wat we in 2024 aan ons maaibeleid kunnen aanpassen. In Lewedorp is het watersysteem weer een stukje beter voorbereid op de toekomst. Dankzij het initiatief van bewoner Wim van de Sluis zijn waterpartijen opgeknapt en vergroot. Deze pensionado had een grondverzetbedrijf. In overleg met onze opzichter heeft hij zijn ervaring gebruikt om in de omgeving van zijn woning een bestaande waterpartij op te knappen en de sloot achter zijn woning te vergroten en bij zijn tuin te betrekken. Zo heeft het water meer ruimte gekregen. In het najaar en de winter kan er meer water worden opgevangen en in droge zomers kan water langer worden vastgehouden. En de omgeving geniet van een mooi waterrijk stukje Lewedorp! tekst: JlG foto: Janneke la Gasse Marcel Alderliesten van het waterschap en Lennart Booster van Answest. Een toepasselijke naam! De aannemerscombinatie Answest gaat de dijkversterking bij Hansweert doen. Answest is een combinatie van Van Oord en KWS. Vanaf 2020 werkten ze mee aan het ontwerp van de dijkversterking in een zogenaamd bouwteam. Hun specifieke kennis en ervaring is daarmee meegenomen bij het ontwerpen en plannen. De werkvoorbereiding is nu klaar. Dat betekent: geen verrassingen meer tijdens de werkzaamheden. Vanaf januari start het werk buiten, langs het Kanaal door Zuid-Beveland. Tegelijkertijd bouwt de aannemer aanlegplaatsen in de Westerschelde, zodat ze alle materialen via het water kunnen aanvoeren. Het waterschap kijkt uit naar een prettige voortzetting van de samenwerking met Answest! Gezuiverd rioolwater gebruiken in de Scheldestromen winter 2022 Scheldestromen winter 2022 tekst: RB foto: archief Rudy Visser tekst: DS foto: archief Rudy Visser tekst: MS foto: Origin Media nieuws

Scheldestromen/de Waterwerker | 2022 | | pagina 4