Is een Hoe we energie kunnen opslaan. i 8 Hoe we energie gebruiken is van grote invloed op het klimaat. Daarom staat het thema al jaren in de belangstelling. Het laatste jaar zijn vooral de torenhoge energieprijzen dagelijks in het nieuws. Waterschapper Johannes Vijlbrief werkt al 12 jaar bij het waterschap aan besparing en innovatie op dit gebied. Johannes Vijlbrief (47) is beleidsmedewerker en houdt zich bezig met waterschapsobjecten die energie verbruiken, zoals rioolwaterzuiveringen, poldergemalen, kantoren en het wagen- en machinepark. U kunt het woord energie misschien niet meer horen. Waterschapper Johannes Vijlbrief kan er juist niet over stoppen. Hij werkt bij het waterschap aan de inkoop van energie, besparing, monitoring en duurzame opwekking. “Ik ben in 2010 bij Scheldestromen begonnen en houd mij bezig met alles wat met energie te maken heeft. In die periode heeft het waterschap op energiegebied veel bereikt. Het energieverbruik is tussen 2012 en 2020 met 20% afgenomen. Daarbij is het verbruik van fossiele brandstoffen, zoals aardgas, benzine en diesel, zelfs verminderd met 29%. Op dit moment variëren de elektriciteitsprijzen al sterk gedurende de dag. Dit komt door invloed van zon- en windenergie, en dit zal alleen maar toenemen. Op een zonnige, winderige dag komen regelmatig Inmiddels bestaat 90% van ons energieverbruik uit elektriciteit. Deze elektriciteit wordt voor een deel door onszelf opgewekt. Dit aandeel stijgt vanaf 2022 aanzienlijk, doordat we op zeven rioolwaterzuiveringen grote zonneparken hebben aangelegd. De resterende elektriciteit kopen we duurzaam in. Energie bij het waterschap Energie opslaan De energietransitie is er vooral op gericht om het directe verbruik van fossiele brandstoffen te verminderen en de opwekking van duurzame energie te vergroten. Thuis, maar ook bij het waterschap, zullen we de komende jaren steeds vaker gebruik gaan maken van elektrische auto’s, elektrische verwarming, etc. Een groot probleem daarbij is dat elektriciteit moeilijk kan worden bewaard en dat ons energieverbruik onregelmatig is. Overdag en in de winter verbruiken we meer energie. Ook is de opwekking van duurzame energie uit wind en zon ongelijkmatig en dus niet op afroep beschikbaar. Voor de opslag van energie zijn de komende jaren grootschalige oplossingen nodig. Een van de opslagmethodes voor de kortere termijn is de inzet van grootschalige batterijen. Scheldestromen winter 2022 tekst: Johannes Vijlbrief foto’s: archief Rudy Visser en Saman Groep/Roy Vermeij (pagina 10) We wekken op 3 rioolwater zuiveringen energie op uit zuiveringsslib, en op 14 locaties hebben we zonnepanelen. In totaal wekken we per jaar meer dan 10 miljoen kWh op; dat is gelijk aan het verbruik van meer dan 4.000 huishoudens. Op de zuiveringen bij Ritthem, Westenschouwen, Tholen en Oostburg wekken we meer op dan nodig voor eigen gebruik. Scheldestromen winter 2022 9 MEGABATTERIJ de oplossing?

Scheldestromen/de Waterwerker | 2022 | | pagina 5