Op het leer je het dorp een beetje kennen - dl “Skeeleren Mdt vOk, maar ij blf een 1 de eerste vorst. Jan Blok (65) kinderen, en een rij voor de koek en zopie. Wat is hun geheim? magneet.” 12 13 en Adrie Molendijk (68) werken het hele jaar voor een ijsvloer vol De IJs- en Skeelervereniging geeft Krabbendijke schaatsplezier vanaf kampioenschap voor eerste Zeeuwse natuurijsbaan. Jan en Adrie zijn met het bestuur klaar voor de winter. Komt de vorst ook? Adrie is er met zijn dubbele frituurpan en warmhoudlade in ieder geval klaar voor: “1 euro de frikandel! Schaatsers klaar, bakken maar! 400 meter lengte.” Hij vertelt dat het Calvijn College vaak om negen uur ’s morgens op het ijs staat. Voor half tien staat er al een rij voor het koek- en-zopie-loket, voor zijn frikandellen. Jan (links) en Adrie zijn er klaar voor. “Het ijs geeft sociale binding.” 400 meter aan frikandellen Hun nachtelijke werk geeft de volgende dag veel voldoening als de ijsvloer vol met kinderen staat. Jan houdt toezicht op de schaatsende jeugd en het ijs. Adrie is beheerder van het clubgebouw en staat met zijn team bij het koek-en-zopie-loket. Erwtensoep toch? “Nee”, zegt Adrie, “daar moet je continu in roeren, dat is geen doen.” Krabbendijke loopt ook niet uit voor een broodje rookworst. Heeft Adrie ook een geheim? “Ja, frikandellen! In een goede winter bakten we een rij frikandellen van In een koude winter is het parkeerterrein naast de voetbalclub de tweede werkplek van visser Jan Blok. Hij is de ijsmeester van de vereniging en heeft hier al heel wat ijsbanen opgespoten. Dat is iedere keer een uitdaging, want een ijsmeester wil een volledig vlak terrein. Het terrein is echter een parkeerterrein en daarom loopt het asfalt scheef af. Jan heeft 12 centimeter niveauverschil gemeten. Toch kan Jan hier een ijsbaan opspuiten. Hij gebruikt samen met andere vrijwilligers 150 kuub water om het terrein goed onder water te zetten. Bij voldoende vorst kan er dan heerlijk geschaatst worden. Bij minder strenge vorst duurt het totaal dichtvriezen te lang. Krabbendijke kan dan tóch schaatsen door het water onder de toplaag uit te laten lopen. Jan: “Dat is ons geheim. Anders ligt hier pas ijs als de sloten ook dicht liggen, dat is te laat.” Zo doet Krabbendijke mee in het IJs verjongt Wat doet de ijsbaan voor het dorp? Jan is duidelijk: “Het ijs geeft sociale binding. Je ziet een nieuwe generatie kinderen op de baan. Op het ijs leer je het dorp een beetje kennen.” Voor die sociale binding is de ijsclub wél afhankelijk van een strenge winter. In de zomer zijn de skeelers het alternatief. De vereniging start zomers met een skeelertourtocht. De afstand is in het verleden wel eens 200 km geweest. Daarna volgen skeelerwedstrijden door het dorp. Iedereen kan dan meedoen: van kinderen tot de semi-profs. Skeeleren trekt volk, maar een ijsbaan blijft de beste magneet. Een ijsperiode verjongt de vereniging met nieuwe leden. X o IJSBAAN OPEN O tekst: Hendrik Meuwese foto's: Cynthia Cats Scheldestromen winter 2022 Scheldestromen winter 2022 ,/j F ji

Scheldestromen/de Waterwerker | 2022 | | pagina 7