...de 0 @talesoftiago Inl 4 Ts S! I 16 Het is 5 juli 2018 als oud-Goesenaar Laurens Roose (43) en zijn vriendin Kitty van der Pluijm (40) de trossen los gooien. Mét kapotte motor, zonder wc. Het blijkt het begin van het grote loslaten. Die compleet andere wereld blijkt amper te beschrijven. Kitty wordt emotioneel als ze vertelt over het leven op de oceanen. “Het is zo intens. Er zijn zoveel hoge pieken Vaar je eigen kompas Na 4,5 jaar onderweg zijn ze nu in Nieuw-Zeeland. Voorlopig gaat de reis nog wel verder. Met welk plan? Laurens: “We kijken niet verder dan een paar maanden, dat heeft geen zin, het leven loopt toch anders. We hebben geleerd dat je sommige dingen moet loslaten, accepteren dat het leven gebeurt. We maken keuzes, en die vragen altijd een offer. Mensen realiseren zich dat niet altijd. Maar je kunt iedere dag weer opnieuw kiezen. Om letterlijk je eigen kompas te varen.” Een dag is goed als... Een dag aan boord is hard werken. Ze draaien wachtdiensten van ieder 3 uur. Ook ’s nachts moet er om de 20 minuten een blik op de horizon. Kitty: “Of er geen containerschepen in de buurt komen.” Heel de dag staat in het teken van varen, eten maken, positie doorgeven, de boot heel houden. Kitty: “Alles duurt lang. Afwassen met een teiltje tussen je benen op een bewegende boot. We doen zo zuinig mogelijk met water, dus we douchen en wassen af met zout water. Soms heb je geen puf om uitgebreid te koken en ben je blij met een noedelsoepje en omelet. Maar Laurens heeft ook een keer bolussen gebakken. Een dag is goed In april 2020 stranden ze - vanwege de pandemie - in Frans Polynesië. Laurens: “Het was de enige eilandengroep die open bleef. De rest van de wereld zat op slot.” Vast in het paradijs. Ze wandelen, snorkelen en eten er kokosnoten. “Inmiddels schraapten we met de nagels over de bodem van de scheepskas. Er moest geld binnenkomen. We maakten een online cursus ‘Acquireren voor adviseurs’ en benaderden bedrijven uit ons netwerk. Dat doen we nog steeds.” als de boot heel is, je gegeten hebt en schoon in je bedje ligt. Als je ook tijd hebt gehad om een boekje te lezen en er een mooie zonsondergang is, is het helemaal super.” Andere manier van leven Alle opties kwamen langs. Werken in Hongkong, een boerderij verbouwen, met de Landrover naar China rijden. Toen het stel een Portugees stel met een boot ontmoette zag Kitty: “dat het niet zozeer om reizen ging maar een manier van leven was, in een compleet andere wereld. Ik zeg tegen Laurens: ‘Wanneer gaan wij?’” Zeven maanden later hadden ze een boot en vertrokken ze. “We hadden het goed voor elkaar. Allebei zelfstandige, leuke woning in Utrecht, fijne mensen om ons heen, ieder jaar op vakantie Kitty schetst het leven van voor het grote avontuur. Laurens: “Toen bleek dat kinderen geen onderdeel van dat plaatje zouden uitmaken, ging er iets kriebelen. De jaren zouden er ieder jaar hetzelfde uitzien. Steeds ietsje meer gepolijst. We hadden een project nodig. Iets waar we onszelf mee zouden ontwikkelen.” maar ook diepe dalen. Het ene moment is het heel vijandig, het volgende moment super vredig. Je ziet alleen maar blauw, je hoort van mijlenver een verandering van het golfpatroon aankomen.” De aanvaring met een walvis zagen ze niet aankomen. Laurens: “Waarschijnlijk was het een slapende walvis. Het is gelukkig goed afgelopen, maar daar kan een boot van zinken.” ïkV •jsp?* Vil i I H tekst: Linda van Dijke foto’s: Laurens en Kitty Scheldestromen winter 2022 wereld rond te zeilen? Scheldestromen winter 2022 17

Scheldestromen/de Waterwerker | 2022 | | pagina 9