uit het vuistje “Munitie ijit ontworpen om niet te exploderen” hoe explosieven veilig geruimd worden I V 20 21 Maurice van Gennip van T&A Survey draagt de explosieven over aan de EOD. Maurice van Gennip (43) van T&A Survey stelt zich voor als “senior O.O.O. deskundige” en verklaart schaterend dat hij die afkorting ook niet heeft verzonnen. “Het staat voor Opsporen Ontplofbare Oorlogsresten maar daar worden altijd grapjes over gemaakt; oh, oh, oh wat grappig!” Wat gebeurt er met gevonden explosieven? Maurice legt uit dat dit erg afhangt van de soort. “Sommige ontstekers zijn zo gevoelig dat we het projectiel niet kunnen verplaatsen. Die moeten ter plaatse worden vernietigd. Andere kunnen we rustig uitgraven en op een veilige plek bewaren. Bij de granaten die we hier vonden was de ontsteker niet meer aanwezig. Daarom heb ik ze uitgegraven en op een plekje op het bouwterrein tijdelijk herbegraven.” Hoe wordt zo’n explosievenopsporing uitgevoerd? “Normaal beginnen we met het bestuderen van alle beschikbare historische luchtfoto’s, veld-, vlucht-, gevechts- en bombardementsverslagen in het nationaal archief en de archieven van gemeente, provincie en NIOD”, vertelt Maurice. “Dat duurt al gauw een paar weken. Als blijkt dat er kans is op aanwezigheid van explosieven voeren we een onderzoek ter plaatse uit. We hebben daarvoor heel gevoelige apparatuur. In Retranchement gebruikten we onder andere een magnetometer. Dit apparaat meet verstoring van het aardmagnetisme door metalen objecten zoals granaten of bommen. Als er iets wordt gevonden, verwijderen we de grond heel voorzichtig, met schrapertjes en spateltjes. Zo kunnen we bepalen wat voor object het is. Het lijkt wel op archeologisch onderzoek.” Soorten en modellen “Als het inderdaad een explosief is volgt de volgende stap: precies bepalen welke soort en model het is. Daarvoor gebruiken we tabellen en databases want er is ongelofelijk veel variatie. De eerste aanwijzing is de diameter van het projectiel. De explosieven die we hier vonden zijn vijf centimeter in doorsnede. Dan valt alles wat groter en kleiner is al af. Met de overige kenmerken hebben we uiteindelijk vastgesteld dat het om twee Duitse artilleriegranaten gaat.” Bij de verbouwing van de rioolwaterzuivering in Retranchement moest er veel grond verzet worden. Omdat er in de Tweede Wereldoorlog hevig is gevochten, was er een hoog risico op explosieven. We kijken mee hoe een inventarisatie én ontploffing werkt. tekst: Jaap van Liere foto's: Mieke Wijnen Scheldestromen lente 2023 Scheldestromen lente 2023 Granaten A L I

Scheldestromen/de Waterwerker | 2023 | | pagina 11