redenen 13 om te gaan stemmen GEDEELDE LASTEN OF GEBRUIKERS BELASTEN? STEM OOK! scheldestromen.nl/verkiezingen STEM 15 MAART WUBSCHAPS VHMEQNBH De waterschapsverkiezingen staan voor de deur. Iedereen van 18 jaar of ouder mag op 15 maart stemmen! Er valt echt iets te kiezen; over hoe we wonen, hoeveel belasting we betalen en zelfs hoe we onze vrije tijd kunnen besteden. 12 13 3 p’s in het riool komen: poep, plas en papier. Al het andere vraagt om extra zuivering. Hoe bewuster we omgaan met het water dat we door het riool spoelen, hoe makkelijker het gezuiverd wordt. Wat vind jij? Moeten we hier meer op inzetten of juist meer belastinggeld investeren in betere zuiveringen? Er valt dus genoeg te kiezen. Benieuwd wat het beste aansluit? scheldestromen.mijnstem.nl of scheldestromen.nl/verkiezingen Meer snelheidsremmers of weggebruikers opvoeden? We zorgen voor bijna 4.000 kilometer veilige wegen en fietspaden in het buitengebied. Investeren we daarvoor in de inrichting van de weg of in de opvoeding van de weggebruiker? 1. Extreem weer komt steeds vaker voor Herinnert u zich de overstromingen in Limburg van twee jaar geleden. Of iets korter geleden; de droogte van afgelopen zomer. Ook in Nederland komen extreme weersomstandigheden steeds vaker voor. Hoe wapenen we ons hiertegen? 60% van Nederland kan overstromen, maar met zo’n 18.000 kilometer aan waterkeringen, wordt ervoor gezorgd dat onze sokken droog blijven. Om dit zo te houden, moeten we blijven innoveren en investeren in het onderhouden van deze dammen, dijken en sluizen. Wat we ook kunnen doen is afwachten en het probleem oplossen als het zich aandient; dus niet vooraf investeren, maar bijvoorbeeld schade herstellen na een overstroming. Wat denkt u? 3. Rioolwater zuiveren wordt steeds duurder Al het water uit onze gootsteen, wc’s en douches moet gezuiverd worden voordat het weer terug kan naar de natuur. In principe mogen alleen de 2. Ook in Nederland kan er een watertekort zijn De zomers worden heter en onderzoeken laten zien dat extreme droogte ook bij ons steeds vaker voorkomt. Precies op de momenten dat er veel water nodig is voor boeren, de natuur, industrie en consumenten. Bewust(er) omgaan met water is dus belangrijk. Gemiddeld verbruiken we in Nederland 120 liter water per persoon, per dag. Stel, je verbruikt minder water: moet dat beloond worden of moet iedereen evenveel waterschapsbelasting betalen? 4. De natuur moeten we een handje helpen Zoveel dijken, zoveel sloten, zoveel bermen. Die moeten we allemaal goed onderhouden. Daarvoor moeten we onder andere maaien. Het is efficiënt om alles op dezelfde manier en zo snel mogelijk te beheren. Maar de natuur heeft het moeilijk. Moeten we meer investeren om maatwerk te leveren zodat we de leefruimte voor planten en dieren verbeteren? De keus ligt bij de kiezer. 5. Het water in Nederland moet schoner Het water in sloten en kreken is al veel schoner dan dertig geleden, maar voor de natuur zou het be ter zijn als het nog schoner wordt. Moeten waterschappen volop inzetten op super schoon water of is schoon, schoon genoeg? ««tBradwSchektestninwn 5 Scheldestromen lente 2023 Scheldestromen lente 2023 tekst: GH+O Communicatie/Danielle Steijn-Laing foto’s: Jeroen Jazet De aan- en afvoer van zoetwater is voor sommige Zeeuwen onmisbaar. Betalen we de rekening samen of leggen we die bij gebruikers? Hoe zie jij de toekomst van ons water?

Scheldestromen/de Waterwerker | 2023 | | pagina 7