burgemeester van 'lemaai ge M»a,^n k l l\ 16 17 Hoe is het om Ik kan de beelden van de jeugdserie 'Swiebertje' met de burgemeester van Troetelaer tot Stoethaspel niet verdringen. Dat beeld komt niet overeen met de huidige burgemeester van Kapelle: Constantijn Jansen op de Haar (39). Dicht bij de burger Het verschil tussen waterschap- bestuurder en burgemeester? “Bij een waterschap is het werk heel concreet. Je maakt plannen die Gemeenteraad “Voorzitter zijn van de raad vind ik héél erg leuk”, zegt Constantijn met glimmende ogen. “Het is ook een hele leuke raad, het is niet saai, er gebeurt wat! En wat ik mooi vind is dat niet de coalitie altijd bepaalt wat er gebeurt, maar dat er rond onderwerpen verschillende meerderheden ontstaan. Als burgemeester word je daar heel vrolijk van. Mooie en vooral oprechte politiek!” Niet van adel Je dubbele familienaam: Jansen op de Haar, duidt die op een adellijke afkomst? “Haha, nee, maar hij heeft wel relatie met het waterschap; een ‘haar’ is de benaming voor een soort terp of hoger gelegen gebied in de Achterhoek. We hebben in de familie nog een akte uit de Napoleontische tijd waarmee destijds die naam is aangevraagd. Er staat zoiets in als: meneer Jansen op de Haar, bla, bla, bla... bovengenoemde heeft getekend met een kruisje. In de familie gaat over deze voorvader de grap rond; hij kon wel een leuke naam bedenken maar niet schrijven. Ik heb in het verleden wel eens mensen gefopt met mijn naam hoor, maar ook meegemaakt dat ik voor een stage niet werd uitgenodigd omdat ze geen ‘corpsbal’ wilden.” Zeg maar jij Constantijn ontvangt ons, “graag tutoyeren”, met zelf getapte koffie. “Ik wilde als kind burgemeester van Amsterdam worden. Een burgervader midden in de samenleving, problemen oplossen, boven de partijen staan, mensen verbinden. Dat probeer ik nu hier ook echt te doen. Een netwerk bouwen, mensen leren kennen, benaderbaar proberen te zijn, maar ook - als het nodig is - met de vuist op tafel slaan. Die leeftijd zegt natuurlijk helemaal niks. Ik was hiervoor al eens de jongste Hoogheemraad bij Hoogheemraadschap Stichtse Rijnlanden. Na 7,5 jaar daar waterschapsbestuurder te zijn geweest stond ik op het punt: opnieuw verkiesbaar stellen of tijd voor iets anders. Toen kwam deze vacature voorbij. Dat leek me een prachtige volgende stap.” op korte termijn in steen of beton uitgevoerd worden, heel tastbaar. Maar soms heb ik wel eens het idee dat provincies en waterschappen een wedstrijdje doen wie-staat-het-verste- af-van-de-burger. Een gemeente staat veel dichter bij de samenleving. Bij het Hoogheemraadschap werd bijvoorbeeld afvalwater jaarlijks getest op de aanwezigheid van drugs. Die gegevens stuurden we naar de gemeenten en dat was het. Maar nu sta ik oog in oog met die mevrouw die drugs heeft gebruikt en zie ik de persoonlijke gevolgen ervan. Dat maakt het zo anders!” Blijkbaar is dat protocol Voor de foto moet natuurlijk de ambtsketen om. Gelukkig bedenkt Constantijn net op tijd dat daarvoor een stropdas aan moet. “Ik bén helemaal geen ‘dassenman’, maar kreeg laatst zoveel commentaar op een foto met ambtsketen zonder stropdas... Blijkbaar is dat protocol. Er zijn nog meer regels”, vertelt hij, “zo moet de penning van de keten bij werkzaamheden buiten de gemeente andersom gedragen worden dan bij formaliteiten binnen de gemeente.” Je moet het maar weten! 4 F tekst: Jaap van Liere foto's: Rudy Visser Scheldestromen lente 2023 Scheldestromen lente 2023 ...de jongste Zeeland te zijn? I

Scheldestromen/de Waterwerker | 2023 | | pagina 9