deuren aangebracht en ze boden een feeërieke aanblik. Lampions zijn niet aan te slepen en honderden meters guirlandes worden van groene takken gebonden. De verkoop van vlaggen gaat met sprongen omhoog. Bloemisten werken onder hoogspanning om alles op tijd klaar te krijgen, aannemers en buurtbewoners bouwen erepoorten en plaatsen palen om de guirlandes en lampions op te hangen. De advertentiepagina's bieden konink lijke koffie aan en Koningin Wilhelmina-si- garen, die drie cent kosten. De Ruytersigaren worden voor 2'/2 cent aangeboden. Ondertussen is vastgesteld, dat het bezoek van 21 tot 25 augustus zal plaatsvinden. Middelburg wordt op 21 augustus bezocht. Vlissingen is 23 augustus aan de beurt. Het zat Vlissingen niet mee, want het regende de hele dag dat het goot. Op 24 augustus bezoeken HHMM, want zo schreef men dat, nog enige instellingen in Mid delburg. Een rit over Walcheren werd ook in het programma opgenomen. zo meldt de Middelburgsche Courant. Er wordt volop gehoor aan gegeven, want buurtvereni gingen en spontaan gevormde straatcomités gaan naarstig aan de slag om plannen te maken en versieringen uit te denken. Heel Middelburg gonst van aktiviteiten. Bewoners en ondernemers van de Lange Delft en Korte Delft vergaderen de volgende dag en benoemen een commissie die al op 11 juli een circulaire doet uitgaan om gelden bijeen te brengen. De hoofdstraat van Middelburg moet toch goed voor de dag komen! Er wordt kennelijk wat zuinigjes gereageerd, want er volgt nog een verzoek om een bijdrage die een waardiger versiering mogelijk maakt. Tot in de kleinste straatjes zijn er comité's en de Vereniging „Uit het Volk voor Het Volk" organiseert op verzoek van het gemeentebe stuur een wedstrijd voor de fraaist versierde straat. Kleine ondernemers zien hun kans schoon om gerookte paling of andere „ververschingen" te verkopen waartoe wel vergunning van het college van burgemeester en wethouders nodig is. Honderden vetpotjes worden verkocht of ver huurd. Vetpotjes zijn bekertjes van glas, gevuld met kaarsvet en een pit, die één voor één aangestoken moeten worden. Ze werden aan de buitengevels langs ramen en De Gemeenteraad is al op 11 juli in conclaaf geweest, want de Commissaris des Konings had aan de raad mededeling gedaan van het bezoek en dus hadden Raad en ambtelijke diensten het zeer druk. Het College stelt allereerst voor, dat aan de Majesteiten een diner zal worden aangeboden. De voorzitter, Jhr. Mr. L. Schorer zegt daarbij, „dat het in de geest van de vergadering ligt als elk zijn eigen couvert betaalt". Kom nu nog maar eens met zo'n voorstel. Inde vergadering van 15 juli worden de plannen definitief en daarbij is ook het maken van een fontein op de Balans ter sprake gekomen. De waterleiding is beschikbaar en gehouden proefnemingen hebben aangetoond, dat het plan technisch uitvoerbaar is. Stadsbouwmees ter S. van der Meyden gaat onmiddellijk aan de slag. Iemand was wellicht op de hoogte van de fontein in de Haarlemmerhout te Haarlem en Van der Meyden schrijft een brief aan zijn Haar lemse collega. Per kerende post is het antwoord er, want de telefoon werkte alleen maar lokaal. Ook aan zijn Vlissingse collega werd de vraag gesteld, hoe groot de fontein in het Bellamypark was. Onderaan de Haarlemse brief staat geno teerd dat de Vlissingse fontein 7,25 m. doorsne de had, maar Middelburg wilde natuurlijk een 9

de Wete | 1994 | | pagina 11