Deze fietstocht heeft als startpunt Veere. U kunt natuurlijk ook op een ander punt deze route aanvangen of slechts een gedeelte ervan rijden. De aangegeven route is ongeveer 50 km. Midden- en Noord- Walcheren blijken nog steeds de moeite waard te zijn en deze "heemroute" zal u ongetwijfeld veel leren over het heden en verleden van ons eiland. Dit laatste vooral als u aandacht schenkt aan de informatieborden, die u op ver schillende plaatsen langs de weg tegen komt. We starten in Veere bij het V.V.V. kantoortje naast de Grote Kerk en fietsen richting Zand dijk. Het fietspad volgend rijden we tot in Zanddijk. Aan het eind van het fietspad linksaf en rechtdoor de B-weg inrijden. We passeren de eerste weg rechts, dit is de Poppenkinderen- burgseweg. We fietsen door en komen langs de boerderij "Poppenkinderenburg". Deze namen herinneren aan de voorma lige heerlijkheid* Poppekinderendorp. Na genoemde boerderij gaan we rechtsaf de Vioskeweg in. Aan het eind steken we de Veer- seweg over en gaan op het fietspad linksaf. Nu de eerste weg rechts in, de Golsteinseweg. Deze rijden we uit tot de Noord weg en gaan dan rechtsaf het fietspad op. Na het bezinestation (Auto Sturm) rijden we door tot de derde straat links en steken daar de Noordweg over. We zijn nu in de Kerklaan. Aan het eind bij de kerk rechtsaf en gelijk links de Kasteelstraat in. Dan weer links de Laan van Popkensburgh in. We zien hier rechts ,,'t Hof Popkensburg". Het kasteel Popkensburg, dat hier vroe ger stond, is waarschijnlijk in de dertiende eeuw gebouwd. Tijdens het beleg van Middelburg (1572- 1574) had het slot een sterke Spaanse be zetting. Alle aanvallen op het slot zijn op niets uitgelopen. In 1786 bezocht Willem V en zijn familie het kasteel. Het kasteel werd in 1863 voor de sloop verkocht. Op het grondgebied van het slot is toen een boerderij gebouwd. De nu verbouwde boerderij Popkensburg" is een woongemeenschap voor ouderen, die nog zelfstandig wonen. Ze maken ge meenschappelijk gebruik van keuken, was ruimte en tuin. De maaltijden worden gezamenlijk gebruikt. We gaan de eerste weg rechts in, de Singelweg. Op de volgende kruising gaan we linksaf de Zandvoortseweg in richting Middelburg tot we uitkomen op de Walcherseweg. Links van u heeft de Ambachtsheerlijkheid Poppenroede gelegen. Het eerste huis links aan de Walcher seweg 250 heet nog „Klein-Poppenroede". Poppenroede-ambacht, ook wel Seisam- bacht genoemd, is een voormalige heer lijkheid*. Hierin lag het lusthof met de zelfde naam. In 1762 kocht de Middel burger mr. Daniël Radermacher 1722- 1803) Poppenroede-ambacht. Hij was bewindhebber van de Verenigde Oost-Indische Compagnie. Toen hij Pop penroede-ambacht kocht was het een een voudige herenhof. In zijn opdracht werd het tot een fraai lusthof verbouwd. In 1763 werd hiermee begonnen en in 1775 Popkensburg 1695. Voorzijde Popkensburg 1743. Voorzijde

de Wete | 1994 | | pagina 20