werden bij graafwerkzaamheden aan de Poppendamseweg de funderingen aan getroffen van het zestiende eeuwse buiten ,,'t Huys en Hoff te Poppendomme". De funderingen bleken te bestaan uit res tanten van lange tuinmuren en de kelder verdieping van het voormalig huis. De kelderverdieping was ingedeeld in een keuken, woonvertrek, kelder, waterput en een klein aanbouwsel. Aan de andere zijde van de Poppendam seweg stond tot 1978 een bouwvallig huis. Dit behoorde ook bij de buitenplaats. Het werd gebruikt als jachthuis. In 1816 werd Poppendomme bij Grijps- kerke gevoegd. Sinds 1966 maakt Pop pendomme deel uit van de Gemeente Mariekerke. We vervolgen de Poppendamseweg tot de voor- rangsweg, steken die over en gaan verder door de Kruisweg. Deze blijven volgen (niet de Kloos- terweg in). Aan het eind rechtsaf tot de voor- rangsweg, hier linksaf. Vóór het plaatsnaam bord „Meliskerke" rechtsaf, de Rapenburgweg inrijden en volgen tot we linksaf de Jan Geert- sesweg inslaan. De eerste weg rechts in tot aan de Baaiweg en deze rechtsaf inrijden. Eerste weg linksin. Dit is Boudewijnskerke. Hierna rechts af de Schoutsweg in. Aan het eind van de Schoutsweg bij de splitsing rechtsaf, dit is de Poppekerkseweg. Poppekerke (Ser Poppenkerke) Van dit voormalig dorp is bijna niets meer over. Het zijn nog enkele huizen, die dit buurtschap telt. In 1854 waren er nog 70 inwoners. Rond de eeuwwisseling stonden er nog drie huizen. Het dorp ontleent zijn naam aan de persoon Poppe. In 1271 moet er al een kerk gestaan hebben. Deze was gewijd aan de Heilige Petrus. Het was een dochterkerk van Westkapelle. Tijdens de Tachtigjarige Oorlog (1568- 1648) werd deze kerk voor een deel ver woest en is nooit meer hersteld. In 1851 is de ruïne van kerk en toren afgebroken. Ook de vliedberg van Poppekerke is in de vorige eeuw afgegraven. Poppekerke maakt nu deel uit van de gemeente Westkapelle. We komen nu weer uit op de Baaiweg en slaan linksaf. We vervolgen de Baaiweg tot de voor- rangsweg, die we oversteken. De eerste weg rechts rijden we in, dit is de St. Jan ten Heere- weg, een typisch oud-Walchers klinkerweggetje. We rijden door tot aan de voorrangsweg en gaan linksaf het fietspad op en volgen dit tot in Aagtekerke. De eerste weg links, de Brouwerij- weg, gaan we in. Eerste weg rechts het Bergweg- je in. Aan het eind rechtsaf, even het fietspad op, voorrangsweg oversteken en gelijk links het Kalfhoeksepad op. Dit pad rijden we helemaal uit en op het eind gaan we rechtsaf naar de voorrangsweg. Hier linksaf, de Aagtekerkse- weg, en deze vervolgen tot de eerste B-weg rechts, de Baaijenhovenseweg. We gaan de tweede weg links in, de Hoge Duvekotsweg. We steken de Grijpskerkseweg over, rijden de Zwa- nenburgseweg in en volgen deze tot de voor rangsweg. Oversteken en het fietspad op richting Domburg. Na 50 meter gaan we rechtsaf de Kleine Putweg in en vervolgens linksaf de Boshoekweg in. Deze blijven volgen tot het eind, dan links het fietspad op. Na boerderij „Korenbloem" rechtsaf de Rijke buurtweg in tot de dijk. We gaan rechtsaf deze dijk op en op het fietspad rechtsaf. We blijven op dit fietspad langs het Veerse Meer volgen tot de A.N.W.B. wegwijzer nummer 37,44 en gaan dan linksaf naar Veere. Eerste weg rechts, 't Singeltje op, aan het eind linksaf. We komen dan weer bij ons uitgangspunt. heerlij kheid gebied van een heer, waaraan een titel en rechten verbonden zijn. Geraadpleegde boeken: - Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen, „Encyclopedie van Zeeland", deel II en III, Middelburg 1982/1984. - Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen, „Zeeland", Jaargang 2, nummer 4, december 1993. - Bulletin van de werkgroep historie en archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en de Zeeuwsche vereniging voor dialectonderzoek, „Nehalennia", aflevering 46, winter 1982.

de Wete | 1994 | | pagina 22