EEN HERINNERING AAN STEENHOVE IN MIDDELBURG De heer M. van den Broeke houdt zich intensief bezig met de historie van de Walcherse buiten plaatsen. Hij publiceert daar regelmatig lezens waardige artikelen over. Zo schreef hij in de laatste "Wete" (23e jrg. no. 2) over de buitenplaats Steenhove nabij Middel burg. Steenhove bevond zich tot aan de afbraak in 1866/67 aan de Koudekerkseweg. "De naam van de buitenplaats wordt nog levendig gehouden door een villa van die naam", schrijft Van den Broeke. Maar niet slechts de naam Steenhove bestaat nog, er is ook nog een stukje van de oude buitenplaats bewaard geble ven. In het huis Singelzicht aan het Noordbol- werk te Middelburg bevindt zich namelijk een fraaie 18de-eeuwse zaal, die onlangs geheel is gerestaureerd. Dit gehele interieur is afkomstig uit Steenhove. Wat is het geval? Van 1827-1855 was Steenhove in het bezit van de familie Pické. Adrianus Pické, burgemeester van Koudekerke. kocht bij zijn huwelijk met Sophia Versluijs in 1827 het huis Steenhove aan. In 1831 werd hier hun zoon Carolus Johannes Pické geboren. Deze ging in 1851 in Utrecht rechten studeren en werd in 1860 kantonrechter te Tholen. In 1866 was hij korte tijd minister van justitie, maar nog in hetzelfde jaar werd mr. Pické be noemd tot officier van justitie te Middelburg om vervolgens in 1867 raadsheer aan het Provin ciaal Gerechtshof te Middelburg te worden. Tenslotte was hij van 1879 tot aan zijn dood in 1887 burgemeester van Middelburg. Mr. C.J. Pické liet in 1867 het huis Singelzicht bouwen. In een zijmuur van het pand bevindt zich echter een kleine gevelsteen met de naam J.J. Strekkers en het jaartal 1860. Hierover heb ik niets kunnen vinden, maar dit zou er op kunnen duiden dat het gebouw ouder is dan 1867 of dat er een eerder huis op die plaats stond. Hoe het ook zij, Pické betrok het pand, "waaran de betimmering van een der vertrek ken afkomstig is uit het toen juist gesloopte Steenhoven" (Nagtglas), in 1867. Wanneer die betimmering uit Steenhove ver wijderd is blijft onduidelijk: in 1855 of 1867? Singelzicht was van 1922-1950 rusthuis van de Gereformeerde Kerk Middelburg en daarna tehuis van de Stichting Philadelphia. De huidige eigenaar, de heer A. Sinke Jr., heeft het op laten knappen en tevens de kamer uit Steenhove in oude luister laten herstellen. Zo is een fraai stukje interieur van een oude Walcher se buitenplaats behouden gebleven. Literatuur: - F. Nagtglas, Levensberichten van Zeeuwen, afl. 3 (Middelburg 1891). Peter Sijnke ,,As mééster De Plaa en dokter De Puut saemen overjoe mêêsterden, dan nog zon er gin vooruut- gank in joe te bespeuren val Ie!". Deze weinig vleiende uitdrukking werd tegen iemand gezegd, die eigenwijs en niet voor ver betering vatbaar was. Het woord „mééster" is afgeleid van heelmees ter. Het woord „meesteren" betekent „dokte ren". Het gaat in de uitdrukking om iemand die met adviezen van zelfs twee „doktoren" nog niet beter werd. 18 Met De Plaa wordt de Meliskerkse (vee)arts Piet de Plaa (1814-1893) bedoeld. In onze ogen was hij een kwakzalver. Zijn le vensbeschrijving staat elders in deze Wete. Ook dokter De Puut (Anthonij de Puyt, 1833- 1892) was een bijzonder heerschap. In 1859 werd hij na zijn opleiding aan „De Geneeskun dige School" te Middelburg bevorderd tot heel meester ten plattelande. Hij stond bekend als kundig maar zonderling. Uit heel Nederland kwamen patiënten bij hem om raad. Hij hield

de Wete | 1994 | | pagina 24