DE VOORMALIGE OUDE N.H. KERK AAN HET MARNIXPLEIN TE WEST-SOUBURG Gemeentearchief Middelburg: Acten Burgerlijke Stand 1878 Gemeentearchief Rotterdam: Nieuwe Rotterdamsche Courant 1876/1877. Rijksarchief Den Haag: Memories van Successie Dordrecht 1878 Rijksarchief Middelburg: Memories van Successie 1878 ToendeR.K. parochie St. Martinus te Oost-en West-Souburg op 29 oktober 1989 het 25-jarig bestaan vierde, kwam deze parochie in het bezit van een schilderij van de voormalige kerk te West-Souburg. Dit schilderij werd aangeboden namens de parochianen van de Vlissingse pa rochie, door pastoor Van der Riet. Over dit schilderij wil ik u enige feiten vermelden. De lijstafmeting van dit schilderij is 418 x 338 mm; is breedte x hoogte. De schilder hiervan is: L. Francois anno 13.05.1899. Op de voorzijde staat vermeld: De kerk te West- Souburg in de 15e eeuw. Op de achterzijde van dit schilderij staat een uitvoerige tekst vermeld: - 1162 een kerk te Sutburch/1247 de hoofd kerk, gewijd aan Sint Maarten, te Subburch met dochterkerken o.a./de Mariakerk te Oisterburgh. - de St. Jacobskerk te Oud Vlissinghe - 1454 verheven tot collegiale kerk met 9 kannuniken - 1572-1574 zwaar beschadigd bij beleg van Middelburg - 1578 hersteld op verzoek van Marnix van St. Aldegonde met financiële steun van de Sta ten van Zeeland - 1578 na herstel in gebruik als hervormde kerk - 1832 afgebroken. Wat er zoal op het schilderij te zien is: De richting is vanuit het westen naar het oosten, met rechts de nog bestaande villa Marnix. Vóór deze villa is nog een ijzeren hekwerk met stoep zichtbaar en 2 personen. Aan de westgevel staan een tweetal bomen op een kleine heuvel. De middenpartij wordt ingenomen door de toen onverharde Parklaan met aan het Marnix- plein rechts zuidzijde) een rij forse bomen. Ter linkerzijde van de Parklaan noord) is duidelijk een muurafscheiding zichtbaar, daar waar zich thans de kerkhofhaag bevindt. De kerk naar een gravure uit 1750 Een boerekar rijdt richting Marnixplein. Van het midden naar links is het huidige kerk hof zichtbaar (echter hier zonder grafstenen geschilderd). De kerk: Goed te zien is dat het een vrij klein gebouw is met 5 steunberen en 4 raampartijen aan de zij-(= zuidgevel). Er staat ook een laag klein huisje of hokje tussen de 3e en 4e steunbeer. In de westgevel zijn de kontouren van verschillen de uitsparingen en een boog zichtbaar met bovenin de gevel een dieper liggende raampartij. De noordelijke kerkhofgrens wordt afgesloten met een hoge muur, waarin een grote boog vormige opening zichtbaar is, waarvoor zich op het kerkhof tot tegen de kerk een huis bevindt van ongeveer gelijke hoogte als de muurboog. Duidelijk loopt de noordelijke kerkgevel tot De kerk in de 15e eeuw (afb. van het schilderij) 26

de Wete | 1994 | | pagina 32