HET VERHAAL VAN PIETER JANSSEN Foto: Archief Gem. Vlissingen. "Amandelen, Vijghen, Meloenen, konnen hier op-kommen, die de Spaensche oft Ita- liaenische niet wijeken Wat de Zee belanght, is hier seer Vis-rijck. Nevens vele en verscheiden soorten worden op de binnen-stroomen van Zeelandt, in de somer-maenden gevangen". Helaas zijn geen van beide specialiteiten bij de tegenwoordige Vijgheter te vinden. En het ont staan van deze eigenaardige naam blijft in de nevelen van de tijd gehuld, maar door een bezoek aan de uitspanning en een wandeling over het duin, zou een deskundige geïnspireerd cunnen worden om een grondig onderzoek naar de historie van dit interessante gebied in te stellen. Ik ben dank verschuldigd voor de suggesties van enkele goede bekenden bij mijn onderzoe ken omtrent de Vijgheter, maar zonder de aanmoediging en het aandragen van illustraties en andere bronnen door Ad Tramper van het Gemeentearchief van Vlissingen, zou dit artikel niet tot stand zijn gekomen. H.M. Ferguson Er zullen niet veel wandelaars door de Vlissingse Sint Jacobspassage gaan, die de tijd vinden om een blik van de fraaie etalages af te wenden en naar de bovenliggende gevelwand te richten. Zij, die dat wel doen, treffen boven de deur van pand nummer 10 een merkwaardige gevelsteen aan. Het is een afbeelding van de Bossche Sint- lanstoren. Zelfs rasechte Vlissingers zijn vaak niet op de hoogte van het interessante verhaal, dat achter die steen steekt. Pieter Janssen, gehuwd met Cornelia Laevan en te Vlissingen werkzaam als kleermakersknecht, had zich door de ronselaars laten overhalen om 16

de Wete | 1995 | | pagina 18