DE BEVRIJDING VAN WALCHEREN EN DE HARDNEKKIGE MISVERSTANDEN smeltkroes te bestemmen. Maar de ouderling Samuel Bonnecroi redde het van de ondergang en bepaalde bij testament, dat de "toren" na het overlijden van zijn vrouw aan de regering der stad zou komen. "Om voorts door Hun Ed. Achtb. ten allen tijde bewaard en bezeten te worden". Tijdens de Franse overheersing liet de eigenaar der woning, de spekslager Einwachter, de gevel steen wegnemen en opbergen, uit vrees voor de Franse censuur. Maar in 1814 werd de steen door een latere eigenaar, de heer Louws, nu niet in maar tegen de gevel gevat. Op de lijst werden in lood de wapens van Zeeland en Vlissingen geplaatst en de letters T(er) H(eere) V(an) D(eze), namelijk Zeeland, Vlissingen en Janssen. En zo is deze Bossche Sint Janstoren nog altijd te zien in de Vlissingse St. Jacobspassage. De zilveren toren viel uiteindelijk ten offer aan het chronisch geldgebrek der Vlissingse magis traten. Met andere zilveren gedenkstukken, o.a. een fraaie kelk, waarmee het eerste avondmaal in het geheim werd gevierd, zou het kunstwerk waarschijnlijk aan de meestbiedende zijn ver kwanseld geweest, indien het Rijksmuseum er zich niet over had ontfermd. Bij raadsbesluit van 23 mei 1881 werd het zilver voor achttien duizend gulden in bruikleen aan het rijk afge staan. Een kronikeur uit die jaren schreef misnoegd: "Zulk een daad tekent, en het is niet te verwonderen, dat de eens zo fiere heldenstad der republiek, tevergeefs worstelt om er boven op te komen". Het gevaarte, dat 38 centimeter hoog zou zijn, staat waarschijnlijk nu nog op een stoffige plank in een opslagruimte van het Rijksmuseum. Op het achtzijdige gevaarte staat gegraveerd: Hoogh loffelicke Prins Keysers Bloet van Nassov. Winder van SHertogenBosch Slants Voorstander Getrov. Beschermer van Godts Kerck Dwynger van Tweeld' Spangie. Boven dit Spidts Gebov Stait Tvwer Eer Oraingie Orainge Tvwer Eer Die Nimmermeer Vergaet 1st Dat D'Oraingie Vlagh op vlissings Toren Staet Vlissingh Oraingie Lieft want Dachbaer Magistraten Groeyt Oraingie Int Hert Soo Doet Oock D'onder- saten Als Wt SHertogenBosch Most Rvymen Den Vyandt Een vlissings Borger Cloeck Nam Een Vremt Stve By dhant Pieter Jansen Genaemt Heeft Een Vaendel Gedragen op Den Toren Gestelt Daert Die Vyanden Sagen Oraingie Streeft En Sweeft Opt Krvys Boven Den Haen Twelck Men Twee Maenden Lanck Daer Naer Noch Heeft Sien Staen. L. Nonnekes Voor de mensen, die mijn voordracht van 9 november 1994 en 3 mei 1995 nog een keer willen nalezen, wordt de tekst opgenomen in Walacria nummer 7, dat dit najaar zal verschij nen. Het geeft mij de ruimte om in De Wete de volgende vraag te beantwoorden. Waarom is er nooit een speelfilm over de be vrijding van Walcheren gemaakt? Net zo'n film als "De langste dag" en "Een brug te ver". Nu is het niet eenvoudig om de omstandigheden op Walcheren na te bootsen. Je zou een stuk van het eiland onder water moeten zetten of op een zandbank in de Westerschelde een groot decor van een dorp moeten bouwen en daar soldaten en vluchtelingen in klederdracht laten rondploeteren in de slik en in de golven. Maar de werkelijke reden is natuurlijk dat Cornelius Ryan nooit een boek over Walcheren heeft geschreven. Na zijn succesboeken "De langste dag" over de invasie in Normandië en "Een brug te ver" over Market Garden, de slag bij Arnhem, was er in de wereld weinig be langstelling meer voor de strijd op Walcheren. En de bloedige gevechten van de Canadezen om het bezit van de Sloedam zouden alleen een herhaling worden van de hopeloze strijd om het bezit van de Rijnbrug in Arnhem, die beide uitliepen op een jammerlijke terugtocht. Maar u moet de film "De langste dag" die de regisseur Darryl H. Zannuck van het boek heeft gemaakt eens uit de videotheek halen, en die door een Walcherse bril bekijken. De soldaten, die Ouistreham veroveren, zijn Vervolg op pagina 22. 19

de Wete | 1995 | | pagina 21