WALCHEREN IN WOORD EN BEELD EEN WETENSCHAPPELIJKE WETE De Middelburgse hoofdstraten werden gevormd door die straten die in of bij het hart van de stad uitkwamen en die in het verlengde lagen van de oude wegen over de Walcherse kreekruggen. Voorbeelden hiervan zijn de Noordstraat, de Segeersstraat, de Vlissingsestraat en de Vlas- markt. Deze laatste stond ooit in verbinding met de Seisweg die in noordwestelijke richting over Walcheren liep. Het is dan ook niet verwonderlijk dat, naast de vele aktiviteiten langs de havens en kaaien, het economisch leven zich langs deze straten ging afspelen en dat hier in de Middeleeuwen de markten ontstonden. We kennen hier onder andere de Pottenmarkt, de Varkensmarkt, de Groenmarkt en de Vlas- markt. Hoewel op de Vlasmarkt al heel lang geen vlas meer wordt verhandeld is de naam gelukkig in ere gebleven. In onze eeuw heeft deze straat zich, zoals alle hoofdstraten, steeds meer ontwikkeld tot win kelstraat. Het doorgaand verkeer wordt al weer jaren via andere routes de stad in- en uitgeleid en de Vlasmarkt is meer een sluiproute gewor den. Of dit laatste er de oorzaak van is kan ik niet beoordelen, maar feit is wel dat veel winkels zijn gesloten of zijn verplaatst naar andere lokaties. Daarvoor in de plaats is de horeca gekomen, bars, café's en specialiteiten-restau rants. Een verandering waar ieder zo zijn eigen gedachten over heeft. Vele lezers zullen zich ongetwijfeld de situatie van zo'n 25 jaar geleden nog wel voor de geest kunnen halen. Een verscheidenheid aan winkels met de erbij behorende eigenaars. Een daarvan wil ik hier niet ongenoemd laten. De zaak van de firma Abrahamse. Een winkel waar bijna alles te koop was. Van ansichtkaarten tot snoep, van potten en pannen tot naaigerei, bestek en sokken en niet te vergeten de vele maten lampeglazen. Maar het pronkstuk was de grote glazen stolp op de toonbank van de firma Boldoot (het kan ook 4711 geweest zijn). Een zelf meegebracht flesje kon je daaruit laten bijvullen met eau de cologne. Ondanks alles blijft de Vlasmarkt een bijzon dere straat. Prachtige monumenten, zoals het huis 's-Hertogenbosch, fraaie gevels, leuke win kels en horecaetablissementen. Aan het eind van de straat de monumentale Stadhuistoren, die overal bovenuit steekt en net daarachter is de Lange Jan te zien. Maar waar in Middelburg zie je die eigenlijk niet! Al met al is de Vlasmarkt toch nog steeds een hoofdstraat, maar wel anders. F.A. Broeksma Op 6 juni j.l. promoveerde aan de Universiteit te Amsterdam dr. J.F.C.M. Thissen. De titel van zijn proefschrift luidde: Bewoners en nederzettingen in Zeeland: op weg naar een nieuwe verscheidenheid. Stelling 9 bij het proefschrift luidde: Voor een nieuw te vormen plattelandsgemeente op Walcheren heeft de naam "Arnekerke" om cultuurhistorische redenen de voorkeur; de naam "Veere" om redenen met betrekking tot het economische en toeristisch-recreatieve imago. (A. de Klerk. De gemeente moet een naam hebben (1) en (2). De Wete, 23 (1994), 1 p. 6-7 en 3p. 17). Redaktie 21

de Wete | 1995 | | pagina 23