werd hij opgevolgd door G. van Assendelft. In september 1904 werd er ten behoeve van de schippers een ijzeren brievenbus geplaatst aan het kantoor van de sluismeester. In de Middelburgsche Courant van 6 september stond: "Hierdoor is voorzien in een reeds lang gevoelde behoefte, vooral voor de aan die sluis passeerende binnenschippers. Wanneer de lichting nu op ge schikte ogenblikken plaats heeft, zal de schipperij veel gebaat zijn". De vestiging van het postkantoor in de oude Hoofdwacht heeft geduurd tot 1906. Toen kon het nieuwe onderkomen aan de Kaai 29 in gebruik worden genomen. Dit pand met de fraaie naam "De Florentijnse Lelie", later ook wel "De gouden helm" ge naamd, was in 1878 in bezit van Eleazar Bannet, van beroep "vleesschouwer", die in datzelfde jaar het oude pand sloopte en er een nieuwe slagerswinkel voor in de plaats gebouwd heeft. In 1886 verkocht hij zijn winkel aan Cent Schip pers, veerschipper. Deze verkocht op zijn beurt het huis in 1905 aan de Staat der Nederlanden voor de vestiging van een hulppostkantoor. De aanbesteding vond plaats te 's-Gravenhage op 19 oktober 1905. Laagste inschrijver was de heer A. Loois uit Middelburg voor 2538,00. De bouw en inrichting hebben bijna een jaar geduurd. Op 15 augustus 1906 kon het nieuwe hulppostkantoor zijn deuren voor het publiek openen. De Middelburgsche Courant van die dag meldt hierover: "Te Veere is het vorige jaar door den staat aan de haven het huis gekocht, eertijds genoemd De gouden helm. In den afgeloopen winter is dit ingericht voor postkantoor en heden voor het eerst opengesteld. Dit mag eene groote verbetering heeten. Het gebouw biedt een flinke ruimte, wat van het oude niet kan gezegd worden. In de beneden voorzijde van het gebouw is een ruime vestibule, terwijl aan de achterzijde een ruim ingericht kantoor is. De voorgevel is eenigszins in ouden stijl opge trokken en ziet er netjes uit. Jammer - zegt onze berichtgever - dat men de moderne bovenramen niet heeft verwijderd, en evenals beneden in lood heeft gezet, daar dit het aanzien niet weinig zou verfraaien. Ook het ver wijderen van de oude steen uit den voorgevel zou niet overbodig geweest zijn". In het najaar van 1905 deed zich een incident voor. Op 24 oktober lezen we in de Middelburgsche Courant dat brievengaarder Ph. P.V. wegens verduistering van gelden overgebracht is naar het Huis van Bewaring in Middelburg. De krant van 25 oktober voegt daar nog aan toe dat de verduisteringen zowel betreffen de posterijen als andere door hem gevoerde administratie. Uiteindelijk lezen we dat op 21 november 1905 het rechtbankverslag van de Arrondissements rechtbank te Middelburg (Middelburgsche Cou rant 21-11-1905): "Bij bevelschrift dier rechtbank is naar de open bare terechtzitting daarvan verwezen Ph. P. V., oud 38 jaar, gewezen brievengaarder, geboren te Vlissingen, wonende te Veere, thans in hechtenis in het huis van bewaring te Middelburg, ter zake dat hij te Veere: le. tusschen 13 Juli 1905 en 23 October 1905, terwijl hij aldaar brievengaarder en derhalve ambtenaar was, opzettelijk gelden tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer f 225,785, welke gelden hij in zijne bovengenoemde bediening onder zich had, heeft verduisterd, en 2e tusschen 26 Juli 1905 en 23 October 1905, opzettelijk gelden tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer ƒ428,015, toebehoorende aan de instelling Het Godshuis aldaar althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, welke hij in zijn betrekking van bezoldigd secretaris-penningmeester van evenge- noemde instelling en derhalve anders dan door misdrijf onder zich had, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend. Aan de beklaagde is ambtshalve als verdediger toegevoegd de heer mr. F.B. Evers, advocaat te Middelburg". Hoe deze affaire is afgelopen is me niet bekend, wel dat als opvolger per 16 januari 1906 werd benoemd de A. Venteviele. Op 12 juni 1990 heeft de P.T.T. een postzegel uitgebracht waarop Nederlands jongste post kantoor en het oudste postkantoor (dat te Veere) stonden afgebeeld. De postzegel was nauwelijks uit of het gemeentebestuur kreeg het bericht dat men het postkantoor in Veere ging sluiten. Op 4 maart 1994 was het zover en ging het mooie oude postkantoor dicht en kreeg Veere net als alle dorpen in de omgeving een zgn. postagentschap. Alleen de fraaie rode brieven bus aan de gevel van het pand herinnert ons nog aan het postkantoor. Het aardige van deze brievenbus was, dat in de 26

de Wete | 1995 | | pagina 28