WETENSWAARDIGHEDEN IN MEMORIAM VAN DE REDAKTIE Bedenkingen bij een taalmethode Jarenlang heeft men gedacht dat het dialect uit zou sterven door de invloed van onderwijs, televisie, radio en de toegenomen mobiliteit van de bevolking. We constateren nu dat het dialect niet verdwijnt. Het dialectbewustzijn neemt toe. Op Walcheren wordt over het algemeen nog veel dialect gesproken. Verscheidene factoren, zoals leeftijd, godsdienst, toeristische invloeden, opleiding, geïsoleerde gemeenschappen en func tie spelen hierbij een rol. Het zou toe te juichen zijn als er op de basis scholen meer aandacht werd besteed aan het bewustworden van het dialect ter ondersteuning van de Nederlandse taal. De heer J. Roodenburg uit Middelburg stuurde de redactie uit "Taal journaal" (een nieuwe taalmethode) die op zijn school is ingevoerd, het volgende versje: "Höt de honder in der sal Höt de honder in der sal want de haan is eene kannibaal" Het onderschrift luidt: "Dit is een versje uit Zeeland". De vertaling luidt: "Houd de kippen in de stal Houd de kippen in de stal want de haan is een kannibaal". De heer Roodenburg schrijft: "Dit stukje dat ik aantrof over de Zeeuwse taal (of het Zeeuwse dialect) deed mij toch wel vreemd aan. Het versje hebben we op school bestudeerd en op de vragen: "Kun jij het lezen?" en "Begrijp jij wat er staat?" hebben we nee moeten antwoorden". Ik heb getracht elementen uit een of meerdere Zeeuwse dialecten in het versje op te sporen. Helaas is mij dit niet gelukt. Allereerst valt mij op dat er een h geschreven wordt waar deze in onze dialecten juist wegvalt: 'aelen en 'oenders. Ook spreken we niet over een hondersal, maar over 'n 'oenderkot. De haan is in onze dialecten 'n 'aene of 'n 'aone. Het is op een dergelijke manier onmogelijk voor leerkracht en leerling met zijn eigen dialect bezig te zijn. Ieder dorp, iedere stad heeft immers zijn eigen dialect! Vergelijking met het Algemeen Nederlands, bijvoorbeeld: Dat is êêlemaele hin waere (dat is niet waar). Vee mensen bin beestachtig (veel mensen hou den van dieren). Z'n bêên is af (zijn been is gebroken). Snie dien appel deu d'n 'elt (snij die appel doormidden). 't Is döödsgevaerluk (het is levensgevaarlijk). zou leerlingen stimuleren veel bewuster met het dialect om te gaan. A. Francke In april overleed de heer J. van Leeuwen. Aan het begin van onze Algemene Ledenver- Hij was één der oprichters van onze Heem- gadering op 26 april j.l. werd de heer Van kundige Kring en de eerste voorzitter. Leeuwen herdacht. Wij zijn hem dankbaar voor wat hij in die Moge hij rusten in vrede. functie voor onze vereniging is geweest. Het bestuur Bij het samenstellen van een zomer-Wete schiet mij tot mijn verbazing altijd een of ander liedje in gedachten. Deze keer een "song" die vroeger op de jongensclub regelmatig regelmatig op ons verzoekprogramma stond en die luidkeels door ieder werd meegezongen. Hoewel een seizoen gebonden lied was er het hele jaar door vraag naar. We werden dan ook bijna wekelijks "wind- gekust en zonverbrand" en we trokken altijd weer over heuvels en rivieren, door de bossen en

de Wete | 1995 | | pagina 3