dat begint in 1693, staat een perceel grond op naam van Abraham van Pere en is groot 2 gemeten 292 roeden, liggende in Coppe Laurens Blok in de parochie en ambachtsheerlijkheid van West-Souburg.('). Als gevolg van de oorlogshandelingen, de inun datie en de uitbreiding van de bebouwing van Vlissingen is het moeilijk vast te stellen waar het hof precies gelegen heeft. Waarschijnlijk in de omgeving van de Gildeweg, Rijksweg A58 en Sloebrug. Een verkoopakte spreekt in 1710 onder andere "over een boerenwoning gestaan en gelegen in Coppen Laurens Blok".(2) Uit een inventaris, opgemaakt in 1824, kan men concluderen, dat de boerenwoning bestond uit: een keuken, kamer, kelder en een zolder en minstens vijf ramen bezat. Er staan namelijk tien stuks glasgordijnen vermeld: vier in de keuken en zes in de kamer.(3) Meer is er niet over het interieur en exterieur bekend.(4) Eigenaren c.q. bewoners Een akte opgemaakt in juni 1684 betreffende een handeling, verricht voor schepenen van de parochie en ambachtsheerlijkheid van West- Souburg door de familie Van Pere zou meer duidelijkheid kunnen verschaffen. Helaas is de ze akte bijna onleesbaar gemaakt met het door 30 strepen van belangrijke namen, passages, ver melde percelen grond en bloknamen. Zoiets gebeurde wel vaker wanneer de desbetreffende zaak was afgehandeld.(5) Isaac van Pere was ambachtsheer van West-Souburg sinds 1679, burgemeester van Vlissingen (1683), bewind hebber van de Westindische Compagnie.(6) De familie had meer bezittingen op Walcheren en ver daarbuiten. Uit de nalatenschap van Abraham van Pere wordt door Mr. Johan van Pere, oud-burge meester en raad van de stad Vlissingen, in 1710 een hofstede met een heren- en boerenwoning, schuur, speelhof, boomgaard en weilanden ge kocht, gelegen onder de parochie en de am bachtsheerlijkheid in Coppe Laurens Blok fo. 232.(7) Tevens nog een hofstede met boomgaard en weilanden in Leendert Theunis Blok. Volgens een koopakte staat de hofstede in Coppe Laurens Blok in het jaar 1718 (8) op naam van de heer Jacob Huygens, koopman wonende binnen de stad Vlissingen, universeel erfgenaam van zijn overleden echtgenote juffrouw Josina Piel. Zij erfde de hofstede van haar eerste man. De nieuwe eigenaar wordt Monsieur Rombout van Hallen, Capteyn van de Burgerlijke wacht, binnen de stad Vlissingen, samen met nog een heren- en boerenwoning, gelegen in Adriaan Weyten Blok, voor de somma van ruim 915.-.- pond vlaams.

de Wete | 1995 | | pagina 32