Boerderij "Maldegem", voorheen Hogeweg 175, Vlissingen. Uit: Gemeente Archief Vlissingen. Het pand is echter een kort leven beschoren. In maart 1921 wordt door notaris J.L. van der Harst in Café Dorpszicht te Oost- en West- Souburg openbaar te koop aangeboden "de zeer gunstig gelegen hofstede "Maldegem".(28) Koper van het huis met een deel van de grond ter grootte van 2 gem. 160 r. is de heer J. Mommaas voor 14.290,Andere percelen zijn verkocht aan verschillende personen.(29) Volgens de kadastrale legger nr. 15 van de gemeente Vlissingen is de heer Mommaas koop man. Hij is niet de enige eigenaar, maar samen met de heren A. Botting, koopman, J. Clowting en A.P. Bakker, koffiehuishouder. In 1922 volgt de sloop van de schuur en een verbouwing van het huis en baat de heer A.P. Bakker er een café uit. Dit café wordt later voortgezet door de heer J. Clowting. Het geheel wordt uitgebreid met een speeltuintje.(30) Als gevolg van de aanleg van het vliegveld moet er ruimte worden gemaakt en na de inval van de Duitse troepen wordt de omgeving van het vliegveld geheel vrij gemaakt van bebouwing. Dit is het definitieve einde van een langzaam maar zeker ontluisterde hofstede. Samenvatting Als we de functies van de verschillende eige naren in ogenschouw nemen is het niet waar schijnlijk dat zij zelf op de hofstede hebben geboerd. Omstreeks 1762 lijkt hierin verandering te komen. Bekijken we de tijdstippen van verkoop, dan blijkt dat dit meestal gebeurt na het overlijden van de eigenaar. Gezien de wisselende grootte van de te bebou wen percelen landbouwgrond kunnen we wél stellen, dat de aanwezigheid van deze hofstede voor de plaatselijke economie niet zo belangrijk is geweest. De opbrengst aan veldprodukten, boter en eieren en het arbeid verschaffen aan (vaak) jonge mensen, kunnen we niet beschou wen als een gebeuren van groot belang. Noten: 1Archief Waterschap Walcheren. Vergaarboek der gebruikers van de landen in Zuidwatering. Zie inv. C. de Waard, nrs. 915 916. 2. Gemeente Archief Vlissingen (G.A. Vliss.). Rechterlijk Archief West-Souburg (R.A. West- 33

de Wete | 1995 | | pagina 35