I - I Deze keer in De Wete dus niet alleen een ,,'k heleze", maar ook een ,,'k helope". De eerste wandelroute uit het boekje voert door Nieuw-Middelburg, gebouwd in de jaren '20 en '30 door de "Oranje" buurt (opgericht door de christelijke woningstichting Volksbelang en met namen uit het Oranjehuis) en de "Rode" buurt (gebouwd door de socialistische Algemeene Woningbouwvereeniging). Ir. Sinke maakt duidelijk aan de hand van de opzet van de wijk, welke principes er aan ten grondslag lagen: a. Een openbaar parkje ten behoeve van ont moetingen en gezamenlijke aktiviteiten (het Van Epenpark, genoemd naar de Amster damse architect J.C. van Epen, die werkte in Amsterdamse Schooltraditie); b. Het belang van de eenheid van het totaal, in plaats van aandacht voor buitenissige gevel architectuur; c. De flinke sprong voorwaarts in wooncom fort voor de bewoners (uit de arbeiders klasse). Het is aardig om eens gewezen te worden op elementen in het oorspronkelijke plan die be waard zijn gebleven, bijvoorbeeld de kleine "oranje" en "rode" buurtwinkels, nog steeds op hun oorspronkelijke plaats op de rand van het wijkje, maar helaas in de afgelopen weken ge fuseerd tot een "buurtsuper". Vóór de oorlog was er al een tekort aan wo ningen voor met name de lagere inkomens groepen. De verwoesting van Middelburg maak te uitbreiding nog dringender noodzakelijk. Met grote voortvarendheid werden de uitbrei dingsplannen ter hand genomen om inmenging van de Duitse bezetter te voorkomen. Route 2 voert door 't Zand, een van die typische wederopbouwwijkjes volgens de principes van de Delftse School (een bouwstijl die aansloot bij de historische vormentaal en de traditionele regionale architectuur). Route 3 laat een wijk zien, bedoeld voor de middenklasse, de Griffioen. In dit uitbreidings plan werd de typische Middelburgse wederop- bouwstijl vaarwel gezegd. Het was een vrij revolutionair plan, zakelijk van stijl. De bekende Amsterdamse architect Duintjer 35

de Wete | 1995 | | pagina 37