DE WETE WEET 'T Dicht onder de paaltop bevindt zich een ingekapte of ingefraisde gelijkzijdige drie hoek met een punt als basis. b. De letterkombinatie. Onder de driehoekige punt staan eerst de letters: F P met daaronder de letter en het nummer: D 1. De codering in de paal bevindt zich aan de oostzijde. Plaats van de paal: In de zuidrichting bevindt zich op ca. 50 meter afstand de noordoever van de Vlis- singse Watergang welke thans loopt langs de Steengrachtstraat te West-Souburg. In de westrichting bevindt zich op ca. 22 meter afstand een sloot, welke afwatert in genoemde watergang. Omgeving: Gezien het feit dat er in de directe omgeving van deze paal volop grondwerkzaamheden plaats vinden in verband met het bouwrijp maken voor toekomstige woningbouw, heb ik de uit voerder in kennis gesteld van het belang van deze paal. Hij was zeer geïnteresseerd en zal trachten deze paal ter plaatse te sparen, om te voorkomen wat er met andere palen reeds is geschied, namelijk verwijderen en verplaatsen. Mogelijk dienen er van gemeentewege de nodige stappen ondernomen te worden om deze paal te handhaven (Gemeente Vlissingen). Op een aantal topografische kaarten van Sou burg (waarvoor ik het Rijksarchief hartelijk dank zeg), heb ik het volgende gevonden: Wanneer we de kaart van de voormalige gemeen te West-Souburg bekijken (zie hiervoor kode C02 1822 4 472) blijkt dat er een verdikte lijn loopt waar direkt boven staat "Langeleen van Westsouburg"1). Deze lijn komt uit westelijke richting, en maakt bij de betreffende paal een haakse bocht in zui delijke richting waar deze lijn bij de "Vlissingse Watergang" stopt. Het meest westelijke punt van deze lijn (er van uitgaande dat deze inderdaad de scheidslijn weergeeft van de Langeleen), ligt bij de voorma lige hofstede "Papehaayen Burg". Indien deze kaart inderdaad het totale gebied van de "Langeleen van Westsouburg" weer geeft zou dit omsloten worden door de topo- nymen "Mols Hoek" en "Mooi Hoek". Het middelpunt van dit gebied wordt gevormd door de voormalige hofstede "Vrij Burg". Het noordelijk en oostelijk gebied van dit leen zou dan de gemeentelijke grenslijn gevolgd hebben tussen West- en Oost-Souburg. Alles dus volgens de genoemde kaart uit het jaar 1822. Kaart: Gemeente West-Souburg Sectie A ge naamd NOORDBEEK Tweede Blad. Raadsel: Wie lost het raadsel van deze paal-code op?? G.C.J. Uijt de Haag In het april-nummer werd u een tekening getoond van een begrafenis in de duinen bij Zoutelande. De vraag was: wie maakte deze tekening en waar is thans het origineel. Er kwamen een tweetal reacties, waarvan er één in de richting van ene M. Siibert wees als zijnde 37

de Wete | 1995 | | pagina 39