Maljers had een grossierderij en als zoda nig beschikte hij over veel relaties op het eiland. Zijn Middelburgse adres werd een centrum, vooral ook voor het onderduik- werk. Terwijl Willemse naar een oplossing zocht voor zijn plannen voor een krant, kwam hij via een Utrechtse relatie in contact met een redactielid van het landelijke Trouw, die hem in overweging gaf zich in Zeeland bij Trouw aan te sluiten. Zo kwam Willemse in contact met De Graaft en samen gingen ze naar De Smit om de mogelijkheden te onderzoeken Trouw ook in Zeeland te drukken. Drukwerk De Smit had intussen al het nodige 'kleine re' drukwerk gemaakt, zoals Corvers Over zicht der Nieuwsberichten en een brochu re. Ook circulaires die Willemse had opge steld, onder meer tegen de zogenaamde Winterhulp, een door de Duitsers opgezet te inzamelingsactie, drukte hij. Maar voor het drukken van een krant als Trouw kwam meer kijken. Het zou gaan om oplagen voor Zeeland, Brabant, Limburg en Zuid-Holland. Eerst was er een mecha nische handicap. De machine waarmee het werk zou moeten worden gedaan, was van een vitaal onderdeel (een krukas) beroofd toen bij een controle was gebleken dat een of ander overheidsbesluit niet was nageleefd. Met de hulp van een medewerker van De Schelde uit Vlissingen kon het euvel wor den verholpen. Maar De Smit beschikte ook niet over een zetmachine. De oplos sing daarvoor was dat het zetsel werd aangeleverd. Trouw had voor dergelijke gevallen een zogenaamde loodploeg, die het zetsel voor een bepaalde editie, gemaakt in een zetterij, per trein aanlever de. Vanwege treincontroles was het zetsel om het lichaam gebonden. Zo heeft De Smit zevenmaal een editie gedrukt voor Zuid-Nederland. Distributie Het vervoer van de bladen die bestemd waren voor regio's buiten de provincie, ging ook per trein. Willemse, die het drukkerscontract tot stand had gebracht, had intussen het ver- Achter dit winkelpand aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg, de huidige boekhandel Huson, lag de drukkerij van Jacques de Smit, waar onder meer 'Trouw' werd gedrukt. De foto is na de oorlog gemaakt.

de Wete | 2001 | | pagina 15