ging op de Markt in Veere wonen. Goet- hals verzorgde van hieruit nog wel ontwer pen, maar zelf bouwen deed hij niet meer. In 1941 moesten hij en zijn vrouw op last van de bezetter Veere verlaten. Zij gingen naar hun getrouwde zoon in Arnhem, waar zij de slag om Arnhem meemaakten. Tijdens deze slag vluchtten zij uit Arnhem weg en op deze vlucht is Adriaan Goethals op 19 september 1944 op de fiets overle den. Hij was net 66 jaar geworden. Het gezin Goethals behoorde tot de kring van redelijk welgestelde Middelburgers. Hij was lid van de Heerensociëteit op de Markt, lid van de Vrijwillige Brandweer (zoals voor mensen uit de aannemers- en schilderswereld gebruikelijk was) en inge land van de Polder Walcheren. Een auto had hij niet, hij deed alles per fiets of trein. Slot A.L.J. Goethals ontwierp ook buiten Wal cheren nog twee belangrijke panden: Villa Annie voor notaris Liebert in Kapelle (later de dokterswoning Huize Sonnevanck) en het grote pand op Marktveld 19 in Kloetin- ge voor de familie Lenshoek. Goethals behoorde tot de architecten die eigenlijk tussen twee perioden van bouw stijlen in stonden. De ervaring van de Eerste Wereldoorlog was niet in hun bouw wijze verwerkt en had nog niet tot het bou wen naar geheel nieuwe ideeën geleid. Door het teruggrijpen op oude stijlen, die men neostijlen (neoromaans, neogotisch, neorenaissance etc.) ging noemen, wilden zij het goede van deze bouwstijlen behou den en doen herleven in een nieuwe con text. Daardoor ontstond een eclectisch patroon in hun werk. In Goethals' latere ontwerpen valt de invloed van H.P. Berlage en de Amsterdamse School op. Omdat architecten als Goethals geen ge heel eigen stijl ontwikkelden, kregen zij in kunstenaarskringen vaak weinig waarde ring. Tegenwoordig is er echter weer aan dacht voor de individualistische bouwwijze en voor het schilderachtig eclecticisme, omdat er thans een verlangen is naar plu riforme architectuur, die een einde kan maken aan de saaiheid van de huidige uni formiteit. Men kan terecht bewondering hebben voor de ondernemende aannemer en zijn zoon, die villa's hebben nagelaten die gebouwd zijn zonder de moderne apparatuur van tekenkamers en zonder de bouwmachines van nu. Voor de bouw waren dan ook zeer veel arbeiders nodig, die met de zeer lage lonen van die tijd volop beschikbaar waren. Een overzicht Tot slot een overzicht van projecten, ont worpen en gebouwd door de firma C.A. Goethals en Zoon, waarbij de ontwerpen veelal door de architect A.L.J. Goethals werden gemaakt. Niet na te gaan is welk aandeel vader en zoon in de ontwerpen uit de eerste tijd (tot 1910) hebben gehad. 1901. Verbouw Schuttershofstraat 1-5, Het Schuttershof. 1902. Na afbraak bouw Dam ZZ 32, kan toor effectenfirma J.A. Zip van Teijlingen. 1902. Na afbraak bouw serie herenhuizen op de Herengracht 114-120. 1903. Bouw op het Noordbolwerk van de Buitensociëteit. 1904/V5. Bouw van de villa De Sprenck op Seissingel 4, met gemetseld toegangs bruggetje. 1905/'06. Bouw vijf herenhuizen Loskade 7-15. 1906. Bouw herenhuis Seisdam 28, direc-

de Wete | 2001 | | pagina 24