ontberingen geslaagde overtocht, in gezel schap van de schrijver en de opvarenden van omliggende jachten, met veel whisky, liederen, grappen en grollen. De beman ning van de omliggende schepen draagt volop bij aan de feestvreugde. Het geheel schetst een aardig beeld van het leven aan boord van scheepjes waarop veelal nog geen sprake was van de luxe en het moderne comfort die de huidige watersporter ter beschikking staan. Uit dit verhaal blijkt dat er toen ook al veel plezier en kameraadschap tussen de watersporters onderling was, hoe primitief de omstandigheden ook waren. Bedrijvigheid Ik herinner me dat ik daar in die tijd als kind nogal eens rondliep om de bedrijvig heid op en om de sluizen te bekijken. Altijd was er wel wat te beleven. Het gaf een gezellige drukte als de Koningin Wilhelmi- na van de wekelijkse passagiers- en vrachtdienst Middelburg-Rotterdam v.v. de sluizen passeerde. In Veere kon je ook opstappen, al was de belangstelling daar voor meestal niet overweldigend. De men sen waren toen nog niet zo reislustig. Verder passeerden er veel beurtvaarders en lijnboten van Middelburg op Zierikzee, Dordrecht en Rotterdam, zoals de Valk IV en de Telegraaf VII. En natuurlijk ook veel andere vrachtvaarders, waaronder rijnaken getrokken door de bekende geelpijpers van Smit. In gedachten hoor ik nog het melancholische en vooral bij mist wat naargeestig klinkende geluid van hun stoomfluiten dat regelmatig in Veere te horen was. Er was toen veel meer beroepsvaart op het Kanaal door Walche ren dan tegenwoordig. Bovendien was er beduidend meer sluispersoneel aanwezig. Alleen het opendraaien van de deuren van de grote sluis vergde al vier man perso neel. Thans wordt het gehele sluizencom- plex bediend door twee man vanuit een bedieningsgebouw. Vuurwerk Als schoolkinderen keken we begin augus tus al uit of de May be reeds aan de stei ger lag. De May be was het jacht van een Rotterdamse familie. Deze familie kwam in die tijd bijna elk zomerseizoen met hun jacht naar Veere. En altijd was er dan wel een mooie zomeravond waarop er vanaf dit jacht een prachtig vuurwerk werd afge stoken. Heel Veere liep ervoor uit. De watersport kreeg hier reeds kort na de oorlog nog een extra stimulans toen de Rotterdamse roei- en zeilvereniging De Maas zijn buitensociëteit in de Campveer- sche Toren vestigde. Vanaf die tijd waren er in het zomerseizoen in deze Veerse bin nenhaven altijd wel jachten te vinden met de bekende vlag van die vereniging. Hoogaars In het voorjaarsnummer 2001 van Con sent, het blad van de Stichting Behoud Hoogaars, vertelt mevrouw Boumans over de tochten die ze vanaf 1935 - ze was toen 23 jaar - vanuit Antwerpen maakte met de Alcyon, destijds het jacht van haar familie. Vaak voer men naar Veere. Als het redelijk weer was ging men meestal buitenom, via Westkapelle langs de Walcherse kust door de Roompot het Veersegat binnen. Goede kans dat ook de Alcyon bij aankomst in deze binnenhaven afmeerde. Nu, meer dan een halve eeuw later, ligt de Alcyon opnieuw in Veere, weer bij de slui zen. Een prachtige hoogaars die schitte-

de Wete | 2001 | | pagina 38