Maria Goethals. Ze was de dochter van de Middelburgs-Veerse architect A.L.J. Goet hals (zie het artikel over deze architect elders in dit nummer). De familie woonde naast dit pension. In 1930 vertrok Maria naar Brussel om daar een muziekstudie te volgen; later werd ze violiste. Zij trouwden in 1937 en bleven in Brussel wonen. Het echtpaar kwam nog regelmatig terug naar Veere. Dolf werkte er vaak. Veel van zijn Veerse werk kwam in die periode tot stand. Naast het werk werd er ook gezeild en gezwommen. Maria en Dolf waren ook sportief. Dat blijkt uit het feit dat ze eens van Veere naar Kamperland en terug zwommen. Ze werden daarbij begeleid door een volgboot, geroeid door de jon gens van Van Beveren, de tonnenlegger. De lezer moet hierbij bedenken dat het overzwemmen van het Veersegat toen een heel andere onderneming was dan het overzwemmen van het Veersemeer nu. In het Veersegat stonden sterke en verrader lijke stromingen. Verzet Helaas kwam er al spoedig een eind aan het onbezorgde bestaan van dit kunste naarsechtpaar. In 1940 brak de Tweede Wereldoorlog uit. Dolf en Maria gingen vrij wel direct in het verzet. Beiden hebben heel actief aan verzetsacties deelgeno men. Ze hebben er een ontzettend zware tol voor betaald. Maria werd in 1942 door de Gestapo gevangengenomen en op transport gesteld naar Ravensbrück. Dolf werd in mei 1944 gevangengenomen en na zware folteringen kort voor de bevrij ding van Brussel in Schaerbeek gefusil leerd. R.Scfnoenberg fec.AfJJS Forti Pentekeningen van Rudolf Schönberg.

de Wete | 2001 | | pagina 41