Maria heeft het concentratiekamp over leefd, maar haar gezondheid liep door het verblijf in dit beruchte kamp blijvende scha de op. In 1989 overleed ze in Brugge. Slot Van 'varende schilders' en andere water sporters was gedurende de oorlogsjaren die de plek van 'ons plaatje' laat zien, uiter aard geen sprake. In die tijd lagen er sche pen met zand, grind en cement voor de bunkerbouw aan de Walcherse kust. Hier, bij de sluizen, lag het begin van het smal spoor dat naar de kust liep en waarover de materialen voor de bunkerbouw werden vervoerd. Als snel na de bevrijding echter meerden de eerste watersporters er weer af. En nog steeds is het een van de plaatsen in Veere waar jachten liggen. Als u, lezer, tijdens een mooie zomermiddag op uw fietstocht je, komend vanuit de richting Veersemeer of Kleverskerke, de Veerse sluizen pas seert, ziet u aan uw linkerhand het plekje waar 'ons plaatje' een kleine zeventig jaar geleden is geschoten. U ziet dan tevens dat de watersport er, na meer dan een eeuw, nog steeds floreert. Kees Leeman 1. De tentoonstelling van het werk van Rudolf Schönberg werd gehouden van 7 juli t/m 2 sep tember 2001 in het museum De Schotse Hui zen te Veere. 2. De Dolfijn heeft jarenlang als wrak in Ant werpen gelegen. Het hoogaarsje is thans geres taureerd en ligt nog steeds in Antwerpen. Het zou mooi zijn als de Stichting Behoud Hoog aars ook dit scheepje, dat jarenlang vanuit Veere heeft gevaren, in bezit zou kunnen krij gen. Het zou dan een plaatsje kunnen krijgen bij de Veerse sluizen, naast de Alcyon en de YE 36, die eveneens door de historie met Veere verbonden zijn. Geraadpleegde literatuur: - Dirk L. Broeder, 'Zwerftochten door Zee land'Bussum 1949. - Anna Wagner, Kunstenaars te Veere, in: 'Mededelingen Gemeentemuseum Den Haag', 1955. - Kees Leeman, Rudolf Schönberg, 1901-1944. Kunstenaar, zeezeiler, verzetsheld, in Tentoon stellingscatalogus 'Rudolf Schönberg, een Brusselaar terug in Veere'Veere 2001. - Peter Hamer en Jan Hendriksen, De historie van de jachthoogaars Alcyon, in: 'Consent', magazine over de oude Zeeuwse zeilvaart, voorjaar 2001.

de Wete | 2001 | | pagina 42