Nieuwe uitgaven 'k heleze In vroeger tijden In rap tempo geeft uitgeverij Deboektant uit Oostvoorne ansichtkaartenboekjes uit over Waicherse dorpen en steden. Van Middelburg is onlangs deel 2 verschenen, van Zoutelande deel 3. In voorbereiding zijn uitgaven over Grijpskerke (deel 2) en Middelburg (deel 3). Waar gaat dat heen? In een eerdere boekbespreking van Mid delburg in vroeger tijden schreef ik dat er al eerder boekjes waren verschenen over Middelburg, en dat het de uitdaging was om te zien of in het nieuwe boekje ook andere afbeeldingen waren opgenomen. Op één na was dat het geval en dat is een keer leuk, maar je kunt uiteraard nog hon derd boekjes en boeken vullen met uit aile mogelijke en onmogelijke hoeken gescho ten prenten van delen van een dorp of stad. Je kunt duizenden boeken vullen met schoolfoto's van de afgelopen honderd jaar. Wie doe je daar een plezier mee? Veel meer dan een praatje bij een plaatje is het niet en natuurlijk is het leuk als je bekenden tegenkomt en natuurlijk is er soms een feest der herkenning bij lang geleden verdwenen plaatsen. Maar het houdt toch een keer op? Nee, luidt het ant woord, het houdt niet op en het houdt waarschijnlijk nooit op. Waarom? Omdat je in dit soort boeken steeds vaker de jaren veertig, vijftig, zestig en zelfs zeventig tegenkomt, waaruit blijkt dat er een groei ende behoefte is bij mensen die zelf boven de veertig raken en hün jeugdherinnerin gen ook nog weieens terug willen zien. Als klein ventje zag ook ik het stadhuis nog in de steigers staan en in diezelfde tijd had den mijn ouders een strandhokje op Zou telande, waar het toerisme net aan het opkomen was. Herkenning? Zeker. Moet dat in zo'n boekje? Tja, aan de ene kant is het wel leuk, aan de andere kant... We zijn vanaf de jaren vijftig toch ook in de tijd beland dat veel families over fototoestellen beschikken en inmiddels is het aantal albums met historische plaatjes erin, dat zich in huiskamers, op zolders en op rom melmarkten bevindt, allang niet meer te tellen. U merkt het, ik voel me wat dubbel bij het zoveelste boekje over een Walchers dorp of een Waicherse stad. En de prijs vind ik nogal aan de hoge kant, afgezet tegen de beroerde drukkwaliteit en de soms wel erg amateuristische bijschriften. En, o ja, ik denk niet dat ik toekom aan het recenseren van aile boekjes die bij Deboektant uitkomen; dat zou werkelijk ten koste gaan van 'het betere boek'. Robbert Jan Swiers Jacky Nijsen, 'Middelburg in vroeger tijden, deel 2', Oostvoorne 200184 pagi na's, 37,50. R Davidse, 'Zoutelande in vroeger tijden, deel 3', Oostvoorne 2001, 84 pagina's, 37,50. Scheldegotiek Je moet toch wel over een behoorlijk door zettingsvermogen beschikken als je een boek uitgeeft waarover deskundigen zeg gen dat het onderwerp feitelijk niet bestaat. De heer G. Spijkerboer heeft zich niet laten afschrikken. De fascinatie voor het al dan niet bestaande fenomeen 'Scheldegotiek' was groter dan de angst voor kritiek van sceptici. Hij heeft zich

de Wete | 2001 | | pagina 47