kerk, waar de heren Jobse en Wiersma iets vertelden over de historie van het bouwwerk. Naar alle waarschijnlijkheid is de parochie Zoutelande in 1271, wellicht vanuit Westkapelle, gesticht. De kerk was gewijd aan de heilige Catharina en wordt in 1279 voor het eerst vermeld. Het schip van de kerk stamt uit de veertiende eeuw. stadium bij de opstand aan. Zo kwam Jasper Leijnse, die een rol speelde in de zeeslag bij Reimerswaal tegen de Span jaarden (1579), uit Zoutelande. Hij is te zien op het oudste van de Zeeuwse wand tapijten in het Zeeuws Museum. Vanuit Middelburg, dat tot 1574 Spaans bleef, ondernamen Spaanse troepen strooptoch- De muziektent op het Oranjeplein, gebouwd van 1961 tot en met 1963 door de Zoutelandse muziekvereniging. In het voorjaar van 1992 is de tent verplaatst naar de Langstraat, achter de zeedijk. (Foto A.M. Friedhoff) Omstreeks 1500 werd het gebouw omge vormd tot een hallenkerk, waarbij een noordbeuk werd toegevoegd. Na het uit breken van de Tachtigjarige Oorlog (1568- 1648) sloot het dorp zich in een vrij vroeg ten op het eiland Walcheren en richtten onder andere in Zoutelande veel schade aan. Door de oorlogshandelingen moesten noordbeuk en koor van de kerk worden afgebroken. De open ruimtes tussen de zuilen werden dichtgemetseld, hetgeen aan de buitenzijde van het gebouw nog te zien is. Waarschijnlijk hebben toren en kerk in 1738 hun huidige gedaante gekre gen. In 1906 werd de consistorie toege voegd. In november 1944 werd het kerkge-

de Wete | 2001 | | pagina 50