senhuis. In het Bonapartedok, gegraven op bevel van Napoleon, kunnen oude binnen schepen bekeken worden. Het Bonaparte dok is via de Nassaubrug verbonden met het Willemsdok, wat aangeeft dat ons land ook zijn partij heeft meegespeeld in buur land België en in Antwerpen. Aan het einde van de negentiende eeuw beschikte arbeidsplaatsen. Waarschijnlijk zijn deze gegevens verouderd op het moment dat u dit leest. De grootte van het havengebied, de dokken waar machtige zeeschepen worden gelost en geladen, de reusachtige kranen, de talloze containers en de enor me Berendrecht- en Zandvlietsluizen maken grote indruk. Verder is er nog de s iSÉlilii De kerk en het voormalige kruitmagazijn te Lillo, zomer 2001. (Foto Leo Hollestelle) de wereldhaven over ongeveer 16 kilome ter kade en was er 60 hectare dokken uit gegraven. Antwerpen is ontstaan en tot bloei geko men dankzij haar ligging aan de Schelde. De haven is onverbrekelijk verbonden met de stad, de tweede van Europa en de derde van de wereld. Het havengebied beslaat een oppervlakte van zeker 15.000 hectare. Het is tevens de snelstgroeiende haven van de wereld, met 's werelds groot ste zeesluis, Europa's belangrijkste spoor wegknooppunt, een 127 kilometer lange aanlegkade, een goederenoverslag van 110 miljoen ton per jaar en 75.000 havenindustrie met haar fakkels en ontel bare lichtjes, petrochemische industrieën zoals Fina en Esso, en internationale bedrijven zoals Bayer, Cargill, General Motors en BASF. En steeds zie je op de achtergrond de koeltorens van de kerncen trale Doel. Verrassend ligt midden in dit uitgestrekte industriegebied het plaatsje Lillo, als een groene oase. Het heeft een kleine getijde haven, overblijfselen van een fort, een heel aardig Poldermuseum Lillo-Fort, en een respectabel aantal horecagelegenheden. Tegenover Lillo, aan de overzijde van de Schelde, ligt Liefkenshoek. Ook dit dorpje heeft een fort. Beide forten werden aange legd aan het einde van de zestiende eeuw ter verdediging van Antwerpen.

de Wete | 2002 | | pagina 48